Märksõnad: 

Euro on sularahana kasutusel olnud 2002. aastast ja tänaseks kasutab seda rohkem kui 338 miljonit inimest 19 Euroopa riigis.  Eestis on euro ainsa seadusliku maksevahendina kasutusel 1. jaanuarist 2011.

Lisaks kuuluvad euroalasse Belgia, Madalmaad, Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, Iirimaa, Austria, Soome, Hispaania, Portugal, Luksemburg, Kreeka, Sloveenia, Küpros, Malta, Slovakkia, Läti ja Leedu. Ametliku kokkuleppe alusel Euroopa Ühendusega on euro kasutusel ka Andorras, Monacos, San Marinos ja Vatikanis.

Alates 2013. aastast lastakse euroala riikides järk-järgult ringlusse europangatähtede teine seeria. Selle seeria peamiseks tunnusjooneks on pangatähtedel kasutusele võetud turvaelemendid, mis kujutavad Kreeka mütoloogiast tuntud Europet, kelle järgi sai nime Euroopa manner.

Teise seeria pangatähtede nimiväärtused jäävad samaks: 5, 10, 20, 50, 100, 200 ja 500 eurot. 5-eurone pangatäht emiteeriti teise seeria pangatähtedest esimesena 2013. aastal ja selle järgnes 2014. aastal uus 10-eurone. Teise seeria 20-eurone pangatäht emiteeriti 2015. aasta novembris.

Uued pangatähed kannavad edasi europangatähtede esimese seeria teemat „Ajastud ja stiilid” ning on ka samades värvitoonides, kuid nende kujundust on tõhusamate turvaelementide lisamise eesmärgil mõnevõrra muudetud. Teise seeria pangatähed on esimese seeria omadest kergesti eristatavad. Europangatähtedele andis värske ilme Berliinis töötav sõltumatu pangatähtede kujundaja Reinhold Gerstetter.

Uute pangatähtede kujunduses on arvesse võetud riike, mis on ühinenud Euroopa Liiduga pärast esimese seeria pangatähtede kasutuselevõttu. Teise seeria pangatähtedel on sõna „euro” ladina (EURO), kreeka (EYRΩ) ning ka slaavi (EBPO) tähestikus, kuna 2007. aastal ühines Euroopa Liiduga Bulgaaria. Ajakohastatud on Euroopa kaarti, millel on Malta ja Küpros, ning Euroopa Keskpanga lühend on esitatud üheksas keeles.

Esialgu on paralleelselt kasutusel mõlema seeria europangatähed. Esimese seeria pangatähed kõrvaldatakse ringlusest järk-järgult ning seejärel kaotavad need kehtivuse seadusliku maksevahendina. Sellest kuupäevast teavitatakse üldsust varakult ette. Esimese seeria pangatähed säilitavad siiski piiramata ajaks oma väärtuse ning neid saab igal ajal ümber vahetada kõigis euroala keskpankades.

Teise seeria pangatähtede sujuvaks kasutuselevõtuks on oluline, et ettevõtjad uuendaksid aegsasti rahakäitlusseadmeid. Seadmete ja autentimisvahendite tehniline valmisolek tagab selle, et käibele tulevate rahadega maksmine läheb sujuvalt. Kui rahatuvastusseade on rikkis või uuendamata, saab kõikide rahatähtede ehtsust tuvastada vaadates, kompides ja rahatähte kallutades.  Vaata täpsemalt teise seeria veebilehel.  

Sularaha