Märksõnad:
Finantsstabiilsus tähendab finantsvahenduse sujuvat toimimist nii tavaolukorras kui ka ootamatute ebasoodsate olude korral.
Eesti Panga seaduse kohaselt on finantssüsteemi stabiilsusele kaasa aitamine üks Eesti Panga põhiülesandeid. Panga tegevuse eesmärk on tagada finantssüsteemi kui terviku toimimine. Üksikute finantsinstitutsioonide ja finantsturu järelevalvega tegeleb Eestis Finantsinspektsioon.
Finantsstabiilsuse tagamisel tegutseb Eesti Pank kolmes põhivaldkonnas:
- teeb makrofinantsjärelevalvet ehk analüüsib ja hindab finantsstabiilsust ohustavaid süsteemseid riske ja rakendab poliitikameetmeid;
- kujundab finantssektori poliitikat ja osaleb õigusaktide väljatöötamises;
- arendab finantssektori turvavõrku.
Finantsstabiilsus
- Finantsstabiilsuse analüüsEesti Pank analüüsib regulaarselt finantssüsteemi toimimist ja annab hinnangu finantsstabiilsusele ehk sellele, kuidas pankadel üldiselt läheb ja millised on võimalikud riskid.
- MakrofinantsjärelevalveFinantssüsteem peab olema tugev ja suutma riskidele vastu panna. Eesti Pank on astunud selleks mitmeid samme, näiteks nõuab pankadelt täiendavaid kapitalipuhvreid ning on seadnud nõuded, millest pangad peavad juhinduma eluasemelaenude andmisel.
- KriisihaldusHeast ennetustööst hoolimata võivad tõrked panganduses tekkida kiiresti, kanduda majanduses edasi ning tekitada seetõttu ühiskonnale suurt kahju. Finantskriisi Eestis lahendatakse Eesti Panga, finantsinspektsiooni ja valitsuse koostööna.
- KoostööFinantsstabiilsuse tagamiseks tuleb Eesti Pangal teha tihedat koostööd nii Eesti ja Euroopa Liidu asutustega kui ka nende riikidega, kus asuvad Eestis tegutsevate pankade emapangad ehk Soome, Rootsi ja Taaniga.
- Ühtne pangandusjärelevalve EuroopasKeskne järelevalve euroala suuremate pankade üle aitab tagada, et panku analüüsitakse ja hinnatakse ühtmoodi ning riskid oleks hinnatud sarnastel alustel. See aitab omakorda muuta kogu euroala pangandust usaldusväärsemaks.
- Majanduse Rahastamise ÜlevaadeEesti reaalsektori rahastamisvajaduse ja laenamise ülevaade hõlmab panga- ja liisingustatistikat, finantskontode analüüsi ning laenunõudlust ja -pakkumist. Ilmub üks kord aastas.
- Finantsstabiilsuse ÜlevaadeEesti Panga finantsstabiilsuse analüüsi peamine väljund, ilmub kaks korda aastas. Lisaks analüüsitulemuste tutvustamisele annab keskpank selles oma hinnangu Eesti finantsstabiilsusele ja käsitleb rakendatavaid poliitikameetmeid.
- Ülevaade finantssektori struktuuristÜlevaade finantssektori struktuurist kirjeldab Eesti finantssektori ülesehitust ja selle kujunemist mõjutanud asjaolusid.