Rootsi keskpanga poolt Alfred Nobeli mälestuseks välja antava majandusauhinna, mida sageli nimetatakse Nobeli majanduspreemiaks, pälvisid tänavu Abhijit Banerjee, Esther Duflo ja Michael Kremer eksperimentaalse lähenemise eest globaalse vaesuse leevendamisel. Nimetatud kolmiku valik ei tulnud suure üllatusena – kihlveokontorites on peetud nende võitu juba mitu aastat väga tõenäoliseks.
Loe edasi
2017. aasta Nobeli majandusauhind anti Richard Thalerile Chicago ülikoolist panuse eest käitumisökonoomika uurimisse. Thaler on kogu oma karjääri vältel uurinud inimeste tegelikku käitumist ja selle mõju majanduslikele otsustele, sh säästmisele, investeerimisele ja tarbimisele. Richard Thaler
Loe edasi
Tänavuse Nobeli majanduspreemia pälvisid Oliver Hart Harvardi ülikoolist ning Bengt Holmström Massachusettsi tehnoloogiainstituudist. Auhinna said nad lepinguteooria arendamise eest. Oliver Hart on britt, Bengt Holmström aga soomerootslane. Tema vanaema oli eestlane, seega on rootslastel ja eestlastel sel aastal veelgi suurem põhjus rõõmustada. Nii Hart kui ka Holmström on aastakümneid USAs elanud ning see, et Nobeli preemia neile anti, osutab taas kord sellele, kui tugevalt USA majandusteaduste vallas domineerib. 
Loe edasi
Konkurentsivõime ja ekspordi seos erineb riigiti ja eri aegadel ning seda on sageli keeruline täpselt hinnata Areneva turumajandusega riikides võib aidata väljavedu suurendada ekspordi parem kvaliteet, isegi kui hinna- või kulukonkurentsivõime näitajad halvenevad Lühiajaliselt võivad sisenõudlus ja eksport teineteist asendada Kasvav sisenõudlus võib eksporti piirata majandustõusu ajal
Loe edasi
Nobeli majanduspreemia pälvis 2015. aastal Angus Deaton Princetoni ülikoolist tarbimise, vaesuse ja heaolu uurimise eest. Deatonit teatakse eeskätt tema töö järgi tarbimise ning üldisemalt majapidamiste majanduskäitumise teemal, kuid ta on andnud olulise panuse ka arenguökonoomika ning rakendusliku ökonomeetria (statistika, mida kasutavad majandusteadlased) valdkondadesse. Angus Deaton on 70-aastane, kaitsnud doktorikraadi 1975. aastal Cambridge’i ülikoolis ning töötanud alates 1983. aastast USA-s Princetoni Ülikoolis professorina.
Loe edasi