Juubeliaasta näitused ja muud avalikud üritused

Moodsa kunsti näitus Euroopa Keskpanga peahoones 2018. aastal

Eelmisel aastal aitas Eesti Pank korraldada Euroopa Keskpanga peahoone fuajees toimunud Eesti moodsa kunsti näitust. Töid eksponeeriti kolm kuud ning näituse pidulikul avamisel 27. juunil astusid tervitussõnadega üles Euroopa Keskpanga president Mario Draghi ja Eesti Panga president Ardo Hansson.

„Euroopa Keskpanga suurepärane initsiatiiv annab meile võimaluse olla Eesti kunsti saadikuteks välismaal. Tänavu tähistab Eesti Vabariik 100. sünnipäeva ning järgmisel aastal saab 100aastaseks Eesti Pank. Meil on rõõm tähistada selle näitusega mõlemat olulist tähtpäeva,“ ütles Eesti Panga president Ardo Hansson näituse avamisel.

Eesti Pank toetas Eesti kunstnike tööde transporti Frankfurti ja tagasi. Tööd valis välja Euroopa Keskpanga kunstikomisjon kuraatori ettepanekute põhjal. Esindatud oli 14 kunstnikku: Merike Estna, Kristi Kongi, Marko Mäetamm, Kaido Ole, Laura Põld, Paul Kuimet, Krista Mölder, Marge Monko, Sigrid Viir, Katja Novitskova, Kris Lemsalu, Flo Kasearu, Kristina Õllek & Kert Viiart ning Taavi Suisalu. Kokku oli näitusel umbes 50 tööd – nii maale, fotosid, skulptuure kui ka digi- ja segameediat.

Eesti kunsti näituse avamine EKP-s

Rahakunstinäitus Mikkeli muuseumis

Mikkeli muuseumis oli Eesti Panga juubeli puhul kuni 10. märtsini üleval näitus „Rahakunst“, kus näidati Eestis saja aasta jooksul käibel olnud rahatähtede kujundust. Näituse kõrval anti välja raamat „Rahakunst ja Eesti 1918–2018“. Lisaks toimusid Mikkeli muuseumis haridusprogramm „Rahajutt“ igas vanuses külastajatele, kuraatorituurid ja rahateemalised vestlusõhtud.

Näituse "Rahakunst" avamine Mikkeli muuseumis

RAHAKOLLEKTSIONÄÄRIDE NÄITUSESARI

Eesti Panga muuseumis saab 2019. aasta jooksul näha aardeid rahakollektsionääride erakogudest. Kokku toimub näitusesarja raames kuus väljapanekut, mis on pühendatud Eesti omavääringute kujunemisele, kodurahadele, ehterahadele, vigarahadele ja eriteemalistele müntidele.

  • 18. jaanuarist 16. veebruarini: „Tsaariaegsed Eesti müntkodurahad“

Näitusel tutvustatakse numismaatik Kaupo Laani kollektsiooni. Kodurahad on kohaliku tähtsusega väärtmärgid, mida kasutatakse vaid mõnes kindlas asutuses või ettevõttes. Kaupo Laan on näitusele välja pannud oma kollektsiooni kuuluvad haruldased müntkodurahad, mis olid Eestis kasutusel 19. sajandil ja 20. sajandi alguses. Väljas on muu hulgas valik Kreenholmi manufaktuuri, spordiühingute Tartu Taara Selts ja Union Reval ning Tartu tarbijate ühisuse Consumverein Dorpat rahadest.

  • 24. veebruarist 23. märtsini: „Eesti Vabariigi oma raha kujunemise lugu“

Ühisnäitusele panevad numismaatikud Arvo-Mart Elvisto ja Tõnu Karu välja haruldused, mis jutustavad Eesti oma raha kujunemise lugu.

  • 5. aprillist 27. aprillini: „Eesti 19. ja 20. sajandi paberkodurahad“

Välja pannakse haruldased paberkodurahad Tõnu Karu ja Ago Kõrva kollektsioonist. Muu hulgas saab näha Tartu liivaraha, Võisiku peeglivabriku koduraha, Kunda sadama kodurahasid ning Tallinna ja Tartu nahkrahasid.

  • 7. juunist 31. augustini: „Ehterahad“

Näitus toimub koostöös Eesti Rahva Muuseumiga, kes paneb välja valiku muuseumi kogudes leiduvatest ehetest, milles on kasutatud nii päris münte kui ka nende imitatsioone.

  • 20. septembrist 26. oktoobrini: „Vigarahad“

Kollektsionääride Kaupo Laani, Arvo-Mart Elvisto ja teiste ühisnäitus vigarahadest.

  • 1. novembrist 30. novembrini: „Temaatilise numismaatika väljapanek“

Sellel näitusel paneb Eesti Kollektsionääride ja Vanavarahuviliste Liidu juhatuse liige Kaimar Ilves välja temaatilisi münte oma kogust: ilvesed maailma väärismetallmüntidel, riigilipud väärismetallmüntidel, sport väärismetallmüntidel ja 18. sajandil Eesti alal käibel olnud väärismetallmündid.

EESTI PANGA RÄNDNÄITUS

Eesti Panga 100. juubelile pühendatud rändnäitus räägib lihtsal ja köitval moel, kuidas keskpanga roll ühiskonnas on saja aasta jooksul muutunud. Näiteks kui saja aasta eest võis iga kodanik Eesti Pangas oma arve avada ning aktsiaid ostes keskpanga osanikuks saada, siis nüüd on Eesti Panga kõige tähtsam ülesanne teha koos teiste euroala keskpankadega ühist euroala rahapoliitikat. Näitus on ülesehitatud keskpanga hoonetest koosneva kvartalina ning annab ülevaate ka hoonete ajaloost, milles keskpank oma tegevust alustas ja ka täna tegutseb.

EKSKURSIOONID

Tule ja saa osa ainulaadsest võimalusest piiluda keskpanga ruumidesse! Ringkäigud keskpangas viivad külastaja Eesti Panga sündmusterohke ajaloo keskele, tutvustavad keskpanga ajalooliste hoonete mitmekesist arhitektuuri ning Eesti Panga kunstikogu põnevamaid pärleid.

PEREPÄEV

Perepäeval ootame Eesti Panga muuseumisse nii suuri kui ka väikeseid, et koos pangatähti uurida ja rahast rääkida. Perepäevast on saanud keskpanga muuseumi iga-aastane üritus, kuid juubeliaasta puhul pakume tavapärasest rohkem üllatusi.

MUUSEUMIÖÖ

18. mail ootame kõiki huvilisi Eesti Panga muuseumisse, et tähistada koos juubelihõngulist muuseumiööd