Eesti Panga juubeli puhul näidatakse Mikkeli muuseumis rahakunsti

Postitatud:

28.11.2018

Reedel, 30. novembril kell 17.00 avatakse Mikkeli muuseumis Eesti Panga 100. aastapäevale pühendatud näitus „Rahakunst“, mis käsitleb Eestis saja aasta jooksul käibel olnud rahatähtede kujundust. Ühtlasi toimub näituse avamisel raamatu „Rahakunst ja Eesti 1918–2018“ esitlus.

Raha pole pelgalt makse- ja arveldusvahend, vaid ka sümbol, mis kõneleb riigi suveräänsusest või selle puudumisest, poliitilistest ja ühiskondlikest oludest, rahvast ja enesekuvandist. Riigi keskpanga ja kunstnike koostöös sündiv rahakunst jõuab igaühe taskusse. Koos rahaga on sinna jõudnud ka osa eesti kunstiklassikast.

Näitusel „Rahakunst“ on Eesti kunstnike kujundatud rahatähtede kõrval eksponeeritud rahale jõudnud Eesti kunstipärlid Johann Köleri „Ketraja“ ning August Weizenbergi „Koit ja Hämarik“, Kristjan Raua „Kalevipoeg põrguväravas“ ja Eduard Wiiralti „Viljandi maastik“. Samuti saab näha Siim-Tanel Annuse autoritehnikas maale ja Eva Seppingu värsket videokunstiteost „Mündike tasa, tasa …“.

Eesti raha ajaloost on palju kirjutatud, Eestis käibinud rahadest on korraldatud mitu ajutist ja püsinäitust, kuid näitus, kus saja aasta teljel põimitaks kokku raha, rahakujundus ja kunst, toimub esimest korda. Näitus ja sellega kaasnev kataloog pakub uue vaate Eesti, maa ja rahva ajaloole.

Lisaks Eesti Kunstimuuseumile on näitusel kunstiteoseid Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumist, Tartu Kunstimuuseumist, Tallinna linna ja erakogudest. Eesti Panga Muuseumi kogust on näitusele jõudnud ajaloolised paberrahad ja mündid.

Näitus on osa Eesti Pank 100 programmist.

Näitus on avatud 01.12.2018–10.03.2019

Näituse kuraatorid: Tiina-Mall Kreem (Eesti Kunstimuuseum) ja Triin Siiner (Tallinna Linnamuuseum)
Näituse ja raamatu kujundaja: Angelika Schneider

Näituse pressialbum
Lisainfo näituse ja publikuprogrammide kohta Mikkeli muuseumi kodulehel.

Näituse pressihommik toimub 30. novembril kell 12.00 Mikkeli muuseumis.
Näituseprojekti tutvustavad ja intervjuusid annavad:

  • Tiina-Mall Kreem, näituse kuraator, Eesti Kunstimuuseum
  • Triin Siiner, näituse kuraator, Tallinna Linnamuuseumi direktor

Lisainfo:
Tiina-Mall Kreem, PhD
Kuraator
Kadrioru kunstimuuseum
Tel +372 606 6414, +372 5683 0890
[email protected]

Liia Rebane, PhD
Kommunikatsioonijuht
Eesti Kunstimuuseum
Tel +372 602 6026; +372 5681 6706
[email protected]