Eesti Panga näitusel näeb kollektsionäär Kaimar Ilvese ilveseteemalisi münte

Postitatud:

30.10.2019

Reedel, 1. novembril kell 12 avatakse Eesti Panga muuseumis (Estonia pst 11) näitus, kus näeb kollektsionääri Kaimar Ilvese erinevaid mündikogusid, muuhulgas ka ilvest kujutavaid münte ja maailmas eririikide väljaantud Eestit kujutavaid münte. Kaalukaim eksponaat on Soome ühekilogrammine hõbemedal.

Eesti Panga 100. aastapäevale pühendatud näitusesarja „Aardeid Eesti rahakollektsionääride kogudest“ viimasel näitusel on väljas valik münte kollektsionäär Kaimar Ilvese temaatilistest kogudest: „Ilvesed väärismetallist müntidel“, „Eesti välisriikide rahadel“, „18. sajandi maksevahendid Eestis“ ja „Mündid ehetes“.

Oma perekonnanimest ajendatuna on Kaimar Ilves kogunud ilveseid kujutavaid münte – näituselt leiab peamiselt väärismetallist ilvesemünte 15 riigist, sealhulgas Kuubast, Cooki saartelt ja Omaanist. Kaalukaim eksponaat on Soome ühekilogrammine hõbemedal, mis on pühendatud liigirikkusele.

Väljapanekus on ka valik Eestiga seotud müntidest, mille on välja andnud mõni teine riik. Näiteks Iirimaa 2004. aasta hõbedast meenemünt, millega tähistati kümne uue riigi liitumist Euroopa Liiduga, ja Kongo Vabariigi hõbedast meenemünt, mis anti välja Balti riikide euroalaga ühinemise puhul.

Oma põhikollektsiooniks peab Kaimar Ilves Tsaari-Venemaa mündikogu, kuhu ta on kogunud ligi 1500 münti. Eesti Panga näitusele on sellest kogust toodud kaheksa münti, millel on kujutatud pea kõik keisrid ja keisrinnad, kes valitsesid Venemaad 18. sajandil. Jätkuks suvisele ehterahade näitusele on novembris avataval näitusel väljas Tsaari-Venemaa hõbemündid, mida on kasutatud ehetes: kannaga rahad ja kopikatest käevõru ning Eesti krooni sentidest kõrvarõngad.


Näitus on osa Eesti Panga 100. aastapäevale pühendatud näitusesarjast „Aardeid Eesti rahakollektsionääride kogudest“ ja on avatud kuni 30. novembrini 2019. Tegemist on Eesti Panga 100. aastapäeva näitusesarja viimase väljapanekuga.

Lisateave:
Hanna Jürgenson

668 0959, 5692 0930
[email protected]
Meediapäringud: [email protected]