Eesti Panga nõukogu kinnitas kahe mündi kujunduse

Postitatud:

31.03.2017

  • Eesti iseseisvumisele eelnenud sündmustele pühendatud 2eurose mälestusmündi võidutöö autor on Jaan Meristo
  • Pyeongchangis toimuvatel taliolümpiamängudel osalevatele Eesti sportlastele ja delegatsioonile pühendatud hõbedast meenemündi võidutöö autor on Carmen Testa

Eesti Panga nõukogu kinnitas teisipäeval toimunud istungil kahe mündi kujunduskonkursi võidutöö kavandi.

Eesti iseseisvumisele eelnenud sündmuste tähistamisele pühendatud 2eurosel mündil on kujutatud tammelehed ja raagus tammeoksad ning looklevlõikes tammetüvi. Looklev tammepuu sümboliseerib Eesti teed iseseisvusele, raagus tammeoksad viitavad 1917. aastale, ning tammelehed sümboliseerivad tugevust, saavutusi ja pikaealisust. Tammelehed on ka Eesti Vabariigi suure riigivapi elemendid. Võidutöö autor on Jaan Meristo. Kujunduskonkursi teise koha pälvis Tiiu Pirsko ja Mati Veermetsa kavand ning kolmanda koha Liina Lõõbase ja Kristo Kooskora kavand.

2eurone mälestusmünt on erikujundusega käibemünt, mille ühine külg on sama, kuid rahvuslikul küljel on teemakohane erikujundus. Mündi tiraaž on 1,5 miljonit. Münt jõuab ringlusse teise poolaasta alguses ja see kehtib maksevahendina kogu euroalal.

2018. aastal toimuvad XXIII taliolümpiamängud Lõuna-Koreas Pyeongchangis. Olümpiamängudel Eestit esindava delegatsiooni ja sportlaste auks emiteeritaval 10eurose nimiväärtusega hõbemündil on kujutatud sportlast, kelle kuju ilmub nähtavale lumekristallidest, millest moodustub aeglaselt härmatis, just nagu klaasile langevast lumest. Võidutöö autor on Itaalia kujundaja Carmen Testa. Hõbemündi kujunduskonkursi teise koha sai Liina Lõõbase ja Kristo Kooskora kavand ning kolmanda koha Riho Luuse kavand.

Hõbemündi maksimumtiraaž on 2000 ja Eesti Pank emiteerib selle 2018. aasta alguses.

Mõlema võidutöö eest makstakse pärast müntide emiteerimist 2000 eurot autoritasu. Mõlema kujunduskonkursi teise koha eest makstakse 700 ja kolmanda koha eest 500 eurot autoritasu. Mitme autori puhul läheb auhinnatasu jagamisele.

2eurose mälestusmündi kujunduskonkursile esitati kokku 32 kavandit, hõbemündi kujunduskonkursile 20 kavandit. 

Lisateave:
Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post: [email protected]
Meediapäringud: [email protected]