Eesti Pank avas Ülemiste keskuses rändnäituse

Postitatud:

17.08.2019

Alatest reedest saab Tallinnas Ülemiste Keskuse peasissepääsu juures külastada Eesti Panga 100. aastapäevale pühendatud rändnäitust. Rändnäitus tutvustab kontrastide kaudu, kuidas on saja aastaga muutunud Eesti inimeste ostujõud ja raha liigutamine inimeste vahel.

Näitus on üles ehitatud keskpanga kvartalina ning annab ülevaate ka ajaloolistest hoonetest, kus  Eesti Pank sajandi eest oma tegevust alustas ja tänagi tegutseb. „Kui üldjuhul on ajaloonäitus kronoloogilise ülesehitusega, siis meie toome esile kontraste. Kui täna kasutame välkmakseid, siis sajandi eest kasutati Eestis raha saatmiseks nn piimamehi,“ ütles Eesti Panga muuseumi kuraator Siiri Ries.

Keskpanga tegevuse üks põhieesmärke on alati olnud tagada raha ostujõud. Näitusel saab võrrelda, mida oli võimalik endale keskmise palga eest lubada 1930ndatel ja mida täna. Väga paljud asjad on läinud kordades odavamaks, kuid mõned teenused ka kallimaks, sest hinda mõjutab tootele või teenusele kulunud töötundide arv ja kasutatud tehnika.

Keskpanga ülesanne on ka raharingluse korraldamine ja maksesüsteemide edendamine. Sada aastat tagasi saadeti rahakaarte peamiselt postivõrgu kaudu, mis mitmel pool oli ühendatud leidlikult piimaveoga – nii võttis piimamees koos piimaga kaasa ka rahaümbriku ja toimetas selle postkontorisse, kust see edasi saadeti. Selline rahasaadetis võis olla teel nädala või isegi kauem. Tänapäeval võimaldavad välkmaksed rahaülekannet teha 10 sekundiga kellaajast ja nädalapäevast hoolimata. Kaardimakseid, mis 100 aasta eest olid mõistagi täiesti tundmatud, tehakse tänapäeva Eestis päevas üle 800 000. Eestlane maksab kaardiga 4–5 korda sagedamini kui näiteks sakslane või itaallane.

Eesti Panga juubelinäitusega saab Ülemiste Keskuse kaubanduskeskuses tutvuda kuni 16. septembrini, seejärel liigub rändnäitus edasi Tallinna Solarise keskusesse. Aasta lõpupoole liigub näitus Tartu Tasku keskusse.

Varasemalt on näitus olnud väljas Tallinnas Mustamäe keskuses, Stroomi keskuses ja Pärnus Port Artur2 kaubanduskeskuses. Näituse kujundas ja ehitas Velvet OÜ.

Eesti Pank alustas tegevust 3. mail 1919 riigipanga ehk valitsuse kontrolli all oleva aktsiapangana. Keskpanga tegevus katkes võõrvõimude tulekuga 9. oktoobril 1940. Kuigi 1941. aasta augustist – pärast Tallinna langemist Saksa vägede kätte – Eesti Panga tegevus nimeliselt taastati, oli tegemist okupatsioonivõimude kontrolli all töötava pangaga. Aastatel 1944-1990 oli pangandus Eestis NSVL raha- ja pangandussüsteemi osa ning keskpank kui institutsioon puudus täiesti. 1990. aastal alustas Eesti Pank pärast 50-aastast vaheaega taas tegevust. Täna tegutseb Eesti Pank ühena euroala riikide keskpankadest ning osaleb euroala ühtse rahapoliitika väljatöötamises ja elluviimises, mis mõjutab enam kui 330 miljonit inimese heaolu. Eesti Pank seisab selle eest, et Eesti inimesed saaksid mugavalt kasutada kvaliteetset sularaha ning teha turvaliselt makseid. Samuti jälgib ja analüüsib Eesti Pank majanduse olukorda riigis ning nõustab valitsust ja avalikkust.


Lisateave:
Viljar Rääsk

Eesti Pank
6680 745, 5275 055
[email protected]

Meediapäringud: [email protected]