Eesti Pank edastas Ukrainale 350 000 eurot

Postitatud:

25.08.2022

Ukraina iseseisvuspäeval kandis Eesti Pank sealsele keskpangale partnerlusprojekti raames üle esimesed 354 117 eurot, mis on laekunud Ukrainale ja vabadusele pühendatud 2eurost münti sisaldava mündikaardi müügist. Ostetud on praeguseks veidi üle 25 000 mündikaardi.

Kõige rohkem on Ukraina 2eurosega mündikaarte ostetud Eestist, Saksamaalt, Leedust, Ukrainast, Prantsusmaalt, Soomest, Lätist, Hispaaniast, USAst, Slovakkiast ja Itaaliast.

Eesti Pank pani juuli alguses müüki kokku 40 000 mündikaarti hinnaga 18 eurot, mille müügituluga toetada Ukraina keskpanka. Erikujundusega mündi kavandas Eesti Kunstiakadeemias õppiv noor Ukraina sõjapõgenik Daria Titova ja mündikaardi disaini autor on Vladimir Taiger. Erikujundusega 2eurosel on kiri „Slava Ukraini“ ning mündil on kujutatud õrnuse sümbolina neidu, kes omakorda kaitseb oma peos lindu.

Eesti Pank kannab mündikaartide müügitulu, välja arvatud käibemaks ja müügikanalitega seotud kulu, täies ulatuses Ukraina keskpangale. Kolmapäeval tehtud 354 117 eurone rahaülekanne Ukraina keskpangale oli esimene, kuid mitte viimane, sest mündikaartide müük jätkub.

Ukrainale pühendatud 2eurosega mündikaarte saab osta Eesti Panga muuseumipoest ja Omniva e-poest.

Laiemalt jõuavad Ukraina 2eurosed mündid ringlusse selle aasta lõpus. Kokku laseb Eesti Pank ringlusse kaks miljonit 2eurost Ukrainale pühendatud münti. Mündikaardid andis keskpank välja varem seetõttu, et anda oma vabaduse eest võitlevale Ukrainale toetust võimalikult kiiresti.

Taustinfo

Eesti Pangas algas eeltöö Ukrainale ja vabadusele pühendatud erikujundusega 2eurose loomiseks 2022. aasta aprillis. Tavaliselt võtab erikujundusega 2eurose mündi loomine aega 1,5 aastat, kuid Ukraina mündikaardid valmisid nelja kuuga.

Mündikujunduse tekkes oli väga oluline roll Eesti Kunstiakadeemial, kus sel kevadel said oma õpinguid jätkata sõja eest põgenenud Ukraina kunstiüliõpilased. EKA korraldas aprillis kiirkorras mündikujunduse konkursi Ukraina tudengite seas, mille võitis Daria Titova. Mai alguses kinnitas kujunduse Eesti Panga nõukogu, kelle otsusel lisati mündile Ukraina iseseisvust ja vastupanu sümboliseeriv tervitus „Slava Ukraini“. Pärast seda pidid 2eurose kujunduse heaks kiitma Euroopa Komisjon ja Euroopa Liidu riigid. Paralleelselt valmistas keskpank ette mündikaartide ja 2euroste tootmist.

Mündid vermiti Slovakkias ja mündikaardid valmisid Poolas.


Lisateave:
Viljar Rääsk
Kommunikatsioonijuht
Eesti Pank
527 5055
Meediapäringud: [email protected]