Eesti Pank kinnitas 2023. aasta alguses ringlusse tulevate müntide kujundused

Postitatud:

15.06.2022

Eesti Panga nõukogu kinnitas erikujundusega 2eurose mündi „Rahvuslind suitsupääsuke“ võitjaks Kaupo Kangro kavandi ning hõbedast meenemündi „Eesti taluperenaine ja -peremees“ kujunduse võidutööks Riho Luuse kujunduskavandi.

2023. aasta alguses laseb Eesti Pank ringlusse erikujundusega 2eurose mündi, mis on pühendatud rahvuslind suitsupääsukesele ning annab välja hõbedast meenemündi „Eesti taluperenaine ja -peremees“.

Eesti Panga nõukogu kinnitas keskpanga kokku kutsutud žürii ettepanekul erikujundusega 2eurose pühendusmündi „Rahvuslind suitsupääsuke“ rahvusliku külje kujunduskonkursi võitjaks Kaupo Kangro kavandi „Hoog“. Teise koha pälvis Riho Luuse kavand „Vidiit“ ning kolmanda koha Maria Meose kujunduskavand „Pääsukesed traadil“. Kokku laekus pühendusmündi kujunduskonkursile tähtajaks 22 kavandit.

Hõbedast meenemündi „Eesti taluperenaine ja -peremees“ kujunduskonkursi võitjaks valiti Riho Luuse kavand „Tanum“.

Kujunduskonkursi teise koha pälvis teise koha pälvis Heino Prunsvelti töö „Talupere“ ning kolmanda koha Mariangela Crisciotti  kujunduskavand „EFCMC-22“. Kokku laekus meenemündi kujunduskonkursile tähtajaks 11 kavandit.

Iga mündi kujunduskonkursi võitja autoritasu on 1500 eurot. Teise koha saanud kavandite autoritasu on 1000 ja kolmanda koha oma 700 eurot.

Kujunduskonkursi võidukavandi järgi hakatakse ette valmistama mündi vermimist ja tehnilistel põhjustel võib kujunduskavand muutuda. Mündi lõpliku kujunduse avaldab Eesti Pank mündi emiteerimise eel.

Võidutöö autoritest

Kaupo Kangro põhitööks on arhitektuurne projekteerimine, kuid ta on hobikorras ka kujundaja ning varasemalt osalenud ka Eesti Panga mündikujunduskonkurssidel.

Riho Luuse on keskpanga meene- ja pühendusmüntide kujunduskonkurssidel korduvalt pälvinud auhinnalisi kohti. Viimati on vermitud tema kujunduse järgi Eesti Kirjameeste Seltsi 150. aastapäevale pühendatud 2eurose pühendusmünt, mis lasti ringlusse tänavu märtsis. Samuti on ta kujundanud 2016. aastal Paul Kerese 100. sünniaastapäevale pühendatud 2eurose pühendusmündi ning 2017. aastal hansalinn Tallinnale pühendatud kuld- ja hõbemündi.

Ettepanekud meene- ja pühendusmüntide väljaandmiseks

Eesti Pangale saab esitada ettepanekuid meene- ja pühendusmüntide väljaandmiseks veebilehel https://www.eestipank.ee/sularaha/meene-ja-puhendusmuntide-ideede-ettepanekud.

Ettepanekud esitab Eesti Pank eksperdihinnangu saamiseks nõuandvale kogule. Nõuandva kogu ettepanekute põhjal otsustab Eesti Panga juhatus meene- ja pühendusmüntide tootmise.

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Eesti Pank
Tel: 56920930
Meediapäringud: [email protected]