Eesti Pank väljastas esimeses kvartalis sularaha 194 miljoni euro väärtuses

Autori Kristjan Lember pilt

Kristjan Lember

sularaha analüütik

Postitatud:

03.05.2024

Käesoleva aasta esimeses kvartalis väljastas Eesti Pank ringlusse 5,5 miljonit pangatähte väärtuses 193 miljonit eurot. Väljastatud pangatähtede hulgas oli enim 50euroseid, mis moodustasid 55% väljastatud pangatähtede arvust. Eelmise aasta neljanda kvartaliga võrreldes vähenes väljastatud pangatähtede kogusumma väärtuseliselt 19%.

Esimeses kvartalis tagastati Eesti Panka 5,6 miljonit pangatähte väärtuses 207 miljonit eurot. Enim tagastati 50euroseid pangatähti, mis moodustasid 43% kõikidest tagastatud pangatähtedest. Võrreldes neljanda kvartaliga vähenes tagastatud pangatähtede summa väärtuseliselt 11%.  Sorteerimise käigus hävitati 1 miljon käibekõlbmatut pangatähte, ülejäänud suunati tagasi ringlusse.

Eesti Pank väljastas esimeses kvartalis ringlusse 2 miljonit käibemünti väärtuses 0,9 miljonit eurot. Enim väljastati 1sendiseid münte, mille osakaal väljastatud müntide koguarvus moodustas 22%.

2024. aasta esimeses kvartalis tagastasid kommertspangad Eesti Panka 4,5 miljonit käibemünti väärtuses 1,6 miljonit eurot. Tagastatud käibemüntide arv oli ajalooliselt kõrgel tasemel ning võrreldav eelmise kvartaliga, kui Omniva ning Eesti Panga koostöös alustati mündivahetusteenuse pakkumist Tallinnas Järve postkontoris ning Tartus Kvartali postikontoris. Münte saab nendes Omniva kontorites vahetada vähemalt suveni. Märtsikuus korraldas ka SEB pank münditagastuskampaania, mille käigus said inimesed oma mündid kahe nädala jooksul Tallinna Tornimäe ja Tartu kontorisse ära tuua ning tasuta oma kontole kanda. Täiendavate mündivahetusvõimaluste pakkumine toetab müntide taasringlust ning hoiab keskkonda, kuna väheneb vajadus münte juurde toota. Enim tagastati 2sendiseid münte, mis moodustasid tagastatud müntide koguarvust 20%.

 

1- ja 2-sendiste kasutamise vähendamiseks on Riigikogus arutamisel seadus 1- ja 2sendiste euromüntide ümardamisreeglite kehtestamiseks. Ümardamisreeglite järgi võiks hakata poekassas ostukorvi lõpphinda ümardama lähima 5 sendini, aga üksnes siis, kui ostja maksab sularahas. Loe plaanitavate ümardamisreeglite kohta täpsemalt Eesti Panga kodulehelt.

2024. aasta esimeses kvartalis võeti sularahaautomaatidest raha välja 5,2 miljonil korral ja ca 836 miljoni euro väärtuses. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes oli väljavõtmisi 5,5% vähem. Sularaha sissemaksetehinguid tehti esimeses kvartalis 471 miljoni euro väärtuses, mis oli eelmise aastaga võrreldes samal tasemel.

Esimese kvartali seisuga oli Eestis 669 sularahaautomaati, neist 257 sularaha sissemaksevõimalusega. Lisaks sularahaautomaatidele saab sularahatehinguid teha ka 20 pangakontoris.
Pankade ja müügikohtade koostöös saab sularaha välja võtta ligi 800 poekassast üle Eesti. Vt Kust ma veel saan sularaha välja võtta?

Münte saab mündimasinate kaudu oma pangakontole kanda 10 asukohas üle Eesti. Lisaks saab  münte vahetada Omniva postkontorites Tallinnas Järvel ning Tartu Kvartali keskuses.

Eesti krooni sularaha vahetamine

Eesti Pank vahetab endiselt Eesti krooni pangatähti ja münte eurodeks. Selle aasta esimeses kvartalis tehti Eesti Pangas 186 kroonisularaha vahetustehingut kokku 16420 euro väärtuses. Praeguseks on vahetamata veel 43,7 miljoni euro väärtuses Eesti kroone: 28,4 miljonit pangatähte (37 miljoni euro väärtuses) ja 319,5 miljonit münti (6,7 miljoni euro väärtuses). Huvi kroonide eurodeks vahetamise vastu on viimastel aastatel olnud väike.

Eesti Panga sularahaekspertiis

Eesti Pank vahetab ümber rikutud ja kahjustada saanud europangatähti ja -münte. Esimeses kvartalis tehti 70 sularahaekspertiisi, mille käigus analüüsiti 3058 pangatähe ehtsust ja vajadusel määrati nende kahjustuse ulatus. Ümber vahetatakse pangatähed, millest on säilinud enam kui pool. Kahjustatud pangatähed kõrvaldatakse ringlusest ning hävitatakse.

Esimeses kvartalis registreeriti Eesti kohtuekspertiisi instituudi andmetel Eestis 494 võltsitud europangatähte, millest suurem osa olid 20- ja 50eurosed kupüürid. Registreeritud võltsingute hulka kuulusid nii kohalikud võltsingud, mille levitaja Tallinnas aasta alguses kinni peeti kui ka mujal Euroopas levivad võltsingud. Eesti politsei teeb teiste riikidega tihedat koostööd, et valeraha levikut tõkestada ja levitajad kiirelt tabada. Soovitame kõigil sularaha kasutavatel ettevõtetel aga ka inimestel olla kõikide rahatähtede suhtes tähelepanelik. Samuti tasub reisides alati olla hoolas sularahaga arveldamisel. Esimeses kvartalis tuvastati ka 45 mündivõltsingut.

  • Eesti krooni pangatähti ja münte saab vahetada keskpanga muuseumipoes muuseumi lahtiolekuaegadel teisipäevast reedeni kl 12–17 ja laupäeviti kl 11–16, tel 668 0650.
  • Rikutud või kahjustada saanud pangatähtede ekspertiisi saatmiseks tuleb samuti pöörduda Eesti Panga muuseumipoodi.

Eesti Panga kõneisikute fotod on keskpanga kodulehel.

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Eesti Pank
Kommunikatsioonispetsialist
Tel 56920 930
Meediapäringud [email protected]