FOTOD: Eesti Pank esitles Tartu rahu aastapäevale pühendatud 2eurost münti

Postitatud:

01.02.2020

Eesti Pank esitles täna Tartu rahu 100. aastapäevale pühendatud 2eurost mälestusmünti.

Esitlusel kõnelesid Eesti Panga president Madis Müller, välisminister Urmas Reinsalu ning graafiline disainer ja disainiajaloolane Ivar Sakk, kes on ka mälestusmündi kujunduse autor.

„Sajanditagused sündmused andsid Eestile midagi äärmiselt väärtuslikku, mida on raske isegi sõnadesse panna. Lepinguga tunnustas Venemaa Eesti iseseisvust ning loobus vabatahtlikult ja igaveseks ajaks kõigist õigustest Eesti rahvale ja maale. Seega pani just Tartu rahuleping aluse meie riigi iseseisvusele ja ehitas sellele kindla vundamendi. Mul on rõõm alustada tänast päeva siin Eesti Rahva Muuseumis Eesti Panga austusavaldusega sada aastat tagasi toimunud sündmustele. 2eurose erikujundusega käibemündi väljaandmine ja tänane mündiesitlus on pühendatud Tartu rahulepingu sõlmimise sajandale aastapäevale,“ ütles Eesti Panga president Madis Müller esitlusel.

Tartu rahu 100. aastapäevale pühendatud mälestusmündi esitlus

Taust

2. veebruaril 2020 möödub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest. Selle ajaloolise sündmuse tähistamiseks laseb Eesti Pank 1. veebruaril 2020 ringlusesse miljon erikujundusega 2eurost käibemünti „Tartu rahu 100“, millest 10 000 münti on BU (brilliant uncirculated) kvaliteediga ja pakendatud mündikaardina (ühe kaardi hind on 10 eurot).

Mälestusmünti ja mündikaarti sai soetada pärast pidulikku esitlust Eesti Rahva Muuseumi fuajees. Münte müüakse Tartus täna kuni kella 15ni. Pärast seda saab mündikaarte osta Eesti Rahva Muuseumi poest ja A-infoletist kuni kella 18ni ning 2. veebruaril samast kohast muuseumi lahtioleku ajal.

Lisaks algas avalik mündimüük täna kell 11 ka Omniva e-poes ja Eesti Panga muuseumipoes. Postkontoritesse mündikaarte müügiks ei saadeta. Korraga saab osta kuni viis mündikaarti ja 10 münditropsi. Eesti Panga muuseum ja muuseumipood (Estonia pst 11, Tallinn) on avatud teisipäevast reedeni kell 12–17 ja laupäeviti kell 11–16.

Mündi „Tartu rahu 100“ esitlus oli osa Tartu rahulepingu 100. aastapäevale pühendatud üritustest Tartu linnas.

Mis on mälestusmünt?

2eurone mälestusmünt on erikujundusega käibemünt, mille ühine külg on tavapärane, kuid rahvuslikul küljel on teemakohane erikujundus, et jäädvustada mõnda rahvuslikku või üleeuroopalise tähtsusega sündmust või teemat. Mündid kehtivad seadusliku maksevahendina kogu euroalal. See tähendab, et neid võib kasutada ja tuleb vastu võtta nagu mis tahes muid euromünte.

Lisateave:

Mart Siilivask
Eesti Pank
Tel: 668 0965
Mobiil: 5697 9146
E-post: [email protected]
Meediapäringud: [email protected]