Hansalinn Tallinnale pühendatud meenemünte saab osta alates tänasest (täiendatud 15.02)

Postitatud:

09.02.2017

  • Kuldmündid on Eesti Panga muuseumipoes ja e-poes läbi müüdud. Kuldmünte saab veel üksikutest postkontoritest. Hõbemündid on jätkuvalt müügis muuseumipoes, e-poes ja postkontorites (lisatud 15.02)
  • Meenemüntide komplektid on läbi müüdud (lisatud 9.02 kell 14.10)
  • Hansalinn Tallinnale pühendatud meenemünte on kaks: 8eurose nimiväärtusega hõbemünt ja 25eurose nimiväärtusega kuldmünt
  • Hõbemünt maksab 40 eurot ja kuldmünt 185 eurot. Münte saab osta Eesti Panga muuseumipoest ning Eesti Posti postkontoritest ja e-poest
  • Meenemündid tulevad müügile 9. veebruaril kell 12
  • Kehtivad müügipiirangud: ühe ostu kohta saab soetada kuni kolm kuldmünti ja kuni kaks komplekti; hõbemündile piirangud ei kehti

Neljapäeval, 9. veebruaril kell 12 algab Eesti Panga muuseumis ja e-poes ning Eesti postkontorites hansalinn Tallinnale pühendatud hõbedast ja kullast meenemündi müük. 

Hansalinn Tallinna meenemüntidega sai alguse Eesti hansalinnadele pühendatud müntide sari. „Hansa Liidu aeg oli Eesti jaoks paljudes valdkondades hiilgeaeg, meie linnad olid tihedalt Euroopaga seotud ja sellest ajast pärinevad meie kaunid vanalinnad. Hansalinna müntide sari annab võimaluse meenutada nii Eesti ajalugu kui ka väärtustada ja põlistada meie linnade arengut,“ ütles Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve.

Hansalinn Tallinnale pühendatud hõbedast meenemündi on kujundanud Riho Luuse. Mündil on kujutatud Tallinna siluetti, hansa koge ja Tallinna vapi kilpi. Mündi aversil on Eesti Vabariigi riigivapp ja aastaarv 2017. Proof-kvaliteediga hõbemünt on prooviga 925 ja kaalub 28,28 grammi ning selle läbimõõt on 38,61 mm. Mündi tiraaž on 5000. Hõbedast meenemündi nimiväärtus on 8 eurot ja seda on võimalik osta 40 euro eest.

Hansalinn Tallinnale pühendatud kullast meenemündi on samuti kujundanud Riho Luuse. Mündil on kujutatud Tallinna bareljeefi, laine-kalaornamenti ja Tallinna vapi kilpi. Mündi aversil on Eesti Vabariigi riigivapp ja aastaarv 2017. Proof-like-kvaliteediga kuldmünt on prooviga 999 ja kaalub 3,11 grammi ning selle läbimõõt on 18 mm. Mündi tiraaž on 2000. Kullast meenemündi nimiväärtus on 25 eurot ja seda on võimalik osta 185 euro eest.

Mündid on vermitud Portugali rahapajas Imprensa Nacional-Casa da Moeda, S.A.

Meenemündid on saadaval ka komplektina: üks komplekt maksab 250 eurot ja ühe ostu kohta saab soetada kuni kaks komplekti. Meenemüntide komplektid on läbi müüdud (lisatud 9.02)! 

Kuldmünte saab ühe ostu kohta soetada kuni kolm münti. Kuldmünte saab veel osta üksikutest postkontoritest, Eesti Panga muuseumipoes ja e-poes on mündid läbi müüdud (lisatud 15.02)!

Hõbemündile müügipiiranguid seatud ei ole ja need on jätkuvalt saadaval muuseumipoes, e-poes ja postkontorites..

Eesti Panga muuseum (Estonia pst 11) on avatud teisipäevast reedeni kell 12–17 ja laupäeval kell 11–16.

Meenemünte ja teisi Eesti Panga meenetooteid müüvad järgmised Eesti Posti postkontorid: Tallinna postkontor (Narva mnt 1) ja Tallinna Toompea postkontor (Lossi plats 4), Tartu Kvartali keskuse (Riia 2) ja Eedeni (Kalda tee 1C) postkontor, Kuressaare postkontor (Torni 1), Haapsalu postkontor (Nurme 2), Narva Astri postkontor (Tallinna mnt 41), Rakvere postkontor (Adoffi 11), Pärnu postkontor (Hommiku 4), Valga postkontor (Kesk 10) ja Viljandi postkontor (Tallinna 22).

Meenemündi trükikvaliteediga fotod leiab Eesti Panga veebilehelt


Mis on meenemündid?

Meenemündid, mis on enamasti valmistatud väärismetallist, jäädvustavad riigi jaoks olulisi sündmusi või isikuid. Meenemündid kehtivad seadusliku maksevahendina üksnes selles riigis, kus need on emiteeritud ehk käibele lastud. Need mündid ei ole mõeldud ringluse jaoks ja tavaliselt on nende hind mündi nimiväärtusest kõrgem. Hansalinn Tallinnale pühendatud hõbe- ja kuldmünt on meenemündid.

Mis on mälestusmündid?

Mälestusmünt on käibemünt ehk tavapärane maksevahend, millel on erikujundus. Selliseid münte kasutatakse tavalise maksevahendina ning lisaks pakuvad need suurt huvi mälestuseseme ja kogumisobjektina. Erikujundusega münt tähistab mõnd kohalikku või Euroopa tähtsündmust. Mälestusmünt on alati 2eurone, teisi münte erikujundusega ei tehta. Iga euroala liikmesriik võib erikujundusega 2eurose ringlusse lasta kaks korda aastas (v.a juhul, kui emiteeritakse ühine mälestusmünt). Kord aastas võivad euroala riigid välja lasta ühe ühise mälestusmündi. Kõik mälestusmündid kehtivad maksevahendina kogu euroalal.

Mälestusmüntide kohta saab lisainfot Euroopa Keskpanga veebilehelt.    
Mida tähendab mündi proof- ja proof-like-kvaliteet?

Proof tähendab mündi kvaliteeti. Proof-kvaliteet tähendab, et mündid on valmistatud eritöötlusega ja müntide kvaliteeti kontrollitakse tootmisprotsessi käigus pidevalt. Proof-kvaliteediga müntidel on selgelt eristatav läikiv peegelpind ja matt pind.

Proof-like-kvaliteediga mündid on samuti eritöötlusega, kuid need ei ole toodetud nii rangete nõuete järgi kui proof-kvaliteediga mündid. Müntide peegelpind ei ole nii läikiv kui proof-kvaliteediga müntidel.


Lisateave:
Eesti Panga muuseumipood 668 0650
Eesti Panga infotelefon 668 0719

Ingrid Mitt

Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965
E-post: [email protected]
Meediapäringud: [email protected]