Hinnakasvu hoiab üleval teenuste laiapõhjaline kallinemine

Autori Sulev Pert pilt

Sulev Pert

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

07.06.2024

Maikuus tõusid tarbijahinnad aastavõrdluses 2,9%, aprilliga võrreldes tõusis hinnatase 0,1%. Energiahinnad langesid mais aastavõrdluses 4%, toiduainete hinnad tõusid 3%, aga alusinflatsioon, mis jätab heitlikud energia- ja toiduhinnad kõrvale, ulatus mais 4,9%ni. Ligikaudu poole hinnakasvust on tänavu põhjustanud maksutõusud, aga ülejäänud hinnakasv on tulnud peamiselt teenusehindade laiapõhjalisest kallinemisest. Teenusehindade kallinemine on Eestis viimastel kuudel olnud euroala kiireim.

Teenuste hinnad tõusid selle aasta esimese viie kuuga 5,1%, hõlmates nii erasektori- kui ka administratiivselt reguleeritud hindu. Enim on aastaga tõusnud meditsiiniteenuste ja transporditeenuste hinnad, mida sageli muudetakse aasta alguses. Märtsis lisandus mobiilsidepakettide kallinemine ning aprillis hakkasid hooajale iseloomulikult tõusma ka turismiteenuste hinnad.

Teenuste hulgas on seni erandiks olnud üürihinnad, mis on juba odavnenud peaaegu terve aasta vältel. Selle põhjuseks on vähene aktiivsus kinnisvaraturul. Teenuste kallinemist soodustab suhteliselt kiire palga kasv, miinimumpalga ning pensionite tõus. Lisaks kallineb juulis vee hind Tallinnas.

Hinnakasv hakkab teisel poolaastal uuesti kiirenema. Kui energiahindade ja toidutoormete odavnemine on seni maksude ja tööjõukulude kallinemist mõnevõrra tasakaalustanud, siis erinevad toormehinnad on madalseisust väljumas ning lisaks hakkab hinnakasvu tugevamalt panustama ka majanduskasvu kiirenemine.

Eesti Pank avaldab uue majandusprognoosi 14. juunil.

Eesti Panga kõneisikute fotod leiad keskpanga kodulehelt.

Lisateave:
Hanna Jürgenson
kommunikatsioonispetsialist
569 20930
[email protected]
Meediapäringud: [email protected]