Märtsis aeglustus hinnakasv koroonaviiruse tõttu

Postitatud:

07.04.2020

Tarbijahindade kasv aeglustus märtsis statistikaameti teatel aastaga 0,9 protsendile. Eelmise kuuga võrreldes langes hinnatase 0,7 protsenti.

Tarbijad varusid märtsi alguses tavapärasest rohkem toiduained ja esmatarbekaupu. Ettevõtted kriisiolukorda ära ei kasutanud ja toiduainete hindu ei tõstnud. Enamiku toiduainete ja jookide hinnad odavnesid märtsis – veebruariga võrreldes keskmiselt 1,1 protsenti.

Kogu maailma majandusaktiivsuse nõrgenemise tõttu langevad impordihinnad. Maailmaturul alanes märkimisväärselt nafta hind, sest koos viirushaiguse levikuga on süvenenud mure üleilmse nõudluse pärast. Peale selle on viimastel kuudel märkimisväärselt hindu langetanud see, et elekter on sooja ilma tõttu olnud odavam. Nii mootorikütused kui ka elekter odavnesid märtsis kuuga 5 protsenti. Imporditavate kaupade odavnemist võib hakata soodustama see, et tarbijad lükkavad edasi püsikauba, näiteks autode ostu.

Suurt hinnalangust pole lähiajal siiski oodata. Ka eelmise majanduskriisi ajal ei muutunud paljud hinnad kohe, kuigi toona põhjustas majanduslanguse nõudluse vähenemine. Viimane peaks hindu rohkem kukutama kui praegune tootmise kahanemine, mille põhjuseks on erisugused piirangud. Eriti jäigad olid 2008. aasta finantskriisi ajal teenuste hinnad, mille kasv aeglustus alles ligikaudu poole aasta pikkuse viitajaga. Teenuste seas võib tööpuuduse kasvu ja sissetulekute vähenemise korral kõige rohkem odavneda üür. 2009. aastal langes üür keskmiselt 31 protsenti.

Mõne kaubaliigi hinnakasvu võib teisel poolaastal hoogustada tarnehäiretest tulenev hinnasurve. Hinnakasv võib kiireneda siis, kui karantiin kestab pikka aega või kui mõnes sektoris haigestub arvestatav osa tööjõust, sest haigestunud inimesi on raske kiiresti asendada. Keskmisest suurem on tööjõumahukus kaubanduses ja transpordis. Praegune hinnastatistika ei viita tarnehäirele ei Eestis ega ka euroalal tervikuna.

Valitsus otsustas langetada alates maikuust diislikütuse, elektri ja gaasi aktsiisimaksu. Aktsiisimäärade langus toob kaasa hinnakasvu aeglustumise ligikaudu 0,3 protsendipunkti võrra.

Lähikuudel võib hindade hüplikkus suureneda statistilistel põhjustel. Märtsi hinnastatistika ei võtnud veel arvesse karantiini kõiki mõjusid tarbijahindade. Osasid tarbekaupu ja teenuseid ei ole võimalik karantiini tõttu osta ega ka nende hinnamuutusi mõõta. See on väljakutse hinnastatistika koostajatele.


Lisainfo:

Mart Siilivask
Eesti Pank
Tel: 668 0965
Mobiil: 5697 9146
E-post: [email protected]

Meediapäringud: [email protected]