Märtsis jätkus hinnakasvu aeglustumine

Autori Sulev Pert pilt

Sulev Pert

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

10.04.2023

Statistikaameti teatel aeglustus tarbijahinnaindeksi aastakasv märtsis 15,3%ni. Veebruariga võrreldes tõusis hinnatase 0,7%. Kõige kiirem oli toiduainete hooajalisest kallinemisest tingitud hinnakasv, kuid jätkus energiahindade langus.

Toiduainete aastane hinnakasv püsis märtsis väga kiire, ulatudes 25%ni, kuid hinnasurve nõrgeneb. Euroopa toidutoormeturul on viimastel kuudel langenud teravilja, või ja piimapulbri hind, samas on jätkunud lihatoodete kiire hinnakasv. Eestis on piima kokkuostuhinnad langenud viimase kolme kuu jooksul 13%, kuid Lätis ja Leedus on piima kokkostuhinnad paari kuuga odavnenud juba 30%. Tõenäoliselt on edasiseks hinnalanguseks ruumi ka Eestis. Hinnasurve nõrgenemist on lisaks toormehindadele olnud märgata ka toiduainete tootjahindades. Viimased kallinesid Eestis veebruaris eelmise kuuga võrreldes 0,2%, mis oli aeglasim hinnatõus rohkem kui aasta jooksul. Tarbijate toidukorvi hinnakasv aeglustub aasta lõpuks eeldatavalt 5% lähedusse.

Tarbijate ostujõud tänavu paraneb. Hoolimata majanduslangusest on olukord tööturul endiselt hea, mida näitab väiksena püsiv tööpuudus. Palgakasv püsib sel aastal kiire, ulatudes Eesti Panga prognoosi järgi 11%ni. Samal ajal hinnakasv aeglustub aasta kokkuvõttes 9%ni ja tarbijate ostujõud jätkab eelmise aasta lõpus alguse saanud taastumist.

Eesti Panga kõneisikute fotod leiab keskpanga kodulehelt.

Lisateave:
Hanna Jürgenson
Kommunikatsioonispetsialist
Tel 56 920 930
Meediapäringud [email protected]