Uute eluasemelaenude keskmine intressimäär on viimastel kuudel langenud

Autori Mari Tamm pilt

Mari Tamm

Eesti Panga ökonomist

Postitatud:

27.05.2024

Uute tagatisega eluasemelaenude keskmine intressimäär on alates möödunud aasta lõpust langenud ja jõudis tänavu aprilliks 5,4%ni. Selle taga on lisaks euriborile ka laenumarginaal, mis uute laenude puhul langes aprilliks keskmiselt 1,5%ni. Marginaali on paljuski mõjutanud pankade aktiivsed kampaaniad uute klientide leidmiseks.

Kui uute eluasemelaenude intressimäär tõusis käsikäes euriboriga terve 2023. aasta vältel ja jõudis oktoobriks 5,8%-le, siis tänavu aprilliks langes see 5,4%-le. Oluline osa langusest tulenes euriborist, sest enamiku laenude baasintressimääraks olev kuue kuu euribor langes oktoobriks saavutatud tipust ehk 4,1%-lt aprilli lõpuks 3,8%-le.

Lisaks sellele on kahanenud ka baasintressimäärale lisanduv arvestuslik intressimarginaal. See liikus allapoole nii 2023. aasta esimesel poolel, mil euribor veel tõusis, kui ka selle aasta alguses. Kui 2022. aasta lõpus ja 2023. aasta alguses ulatus uute eluasemelaenude keskmine intressimarginaal üle 1,8%, siis selle aasta aprillis välja antud laenude puhul kujunes selleks pisut vähem kui 1,5%.

Intressimarginaali languse taga on väiksema nõudluse ja laenuklientide arvu juures suurenenud konkurents pankade vahel, mis on neid ajendanud tegema mitmeid sooduspakkumisi. Sealhulgas on nii mullu kui ka tänavu keskmise marginaali kujunemist märgatavalt mõjutanud energiatõhusate eluasemete soetamiseks mõeldud laenutooted, mille puhul on intressimarginaal vaid lühikese aja laenuperioodi alguses null. Neid laene mitte arvestades oleks keskmine arvestuslik intressimarginaal tänavu aprillis olnud ligikaudu 1,6%. Samas ei ole konkurents suurenenud mitte ainult uute, vaid ka olemasolevate klientide pärast. Sellele viitab käesoleva aasta veebruarist tuntavalt suurenenud eluasemelaenu lepingumuudatuste arv.

Edaspidi peaks eluasemelaenude intressimäära hakkama mõjutama pigem baasintressimäär euribor, kuivõrd finantsturgude hinnangute kohaselt peaks selle langus jätkuma. Kuna laenuintressimäär hakkab tõenäoliselt euribori arvelt allapoole liikuma, siis on pankadel tõenäoliselt selle võrra väiksem motivatsioon edaspidi marginaale langetada.

Andmed eluasemelaenude keskmise intressimarginaali kohta 6 kuu euribori suhtes leiab Eesti Panga kodulehelt.

 
 

NB! Eesti Pank avaldas täna oma kodulehel ka pankade ja liisinguettevõtete statistikateate aprilli kohta. Statistikateates kirjeldatakse pankade ja liisinguettevõtete statistika (varade maht ja struktuur, antud laenud ja liisingud, kaasatud hoiused, laenude ja liisingute intressimäärad jne) peamisi muutusi. Statistikateade on majanduspoliitilistest avaldustest sõltumatu ja esitatakse neist eraldi.

Eesti Panga kõneisikute pildid on Eesti Panga fotopangas.

Lisateave:
Hanna Jürgenson
kommunikatsioonispetsialist
569 20930
[email protected]
Meediapäringud: [email protected]