EKP lähenemisaruanne, juuni 2024
ELi 27 liikmesriigist kasutavad eurot juba 20. Selles aruandes vaadeldakse kuut liikmesriiki seitsmest, kes ei ole veel ühisraha kasutusele võtnud, nimelt Bulgaariat, Poolat, Rootsit, Rumeeniat, Tšehhi Vabariiki ja Ungarit. Need riigid on Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi alusleping) järgi kohustatud euro kasutusele võtma, mis tähendab, et nad peavad püüdma täita kõiki lähenemiskriteeriume. Seitsmes liikmesriik, Taani, teavitas 1992. aastal Euroopa Liidu Nõukogu (ELi nõukogu), et ei kavatse osaleda majandus- ja rahaliidu kolmandas etapis. Seega tuleb lähenemisaruanne Taani kohta esitada üksnes Taani taotlusel. Kuna sellist taotlust ei ole esitatud, Taanit siinses aruandes ei käsitleta.
Selle aruande koostamisega täidab EKP aluslepingu artiklis 140 sätestatud nõude. Artiklis 140 on sätestatud, et EKP ja Euroopa Komisjon peavad vähemalt kord iga kahe aasta jooksul või erandiga ELi liikmesriigi taotlusel andma aru Euroopa Liidu Nõukogule „liikmesriikide edusammudest, mida liikmesriigid, mille suhtes on kehtestatud erand, on saavutanud majandus- ja rahaliiduga seotud kohustuste täitmisel“. Selles aruandes käsitletavat kuut riiki hinnatakse aluslepingus sätestatud kaheaastase tsükli raames. Aruande on koostanud ka Euroopa Komisjon ja mõlemad aruanded esitatakse ELi nõukogule samal ajal.
EKP 2024. aasta lähenemisaruande eestikeelne tõlge hõlmab järgmisi peatükke: sissejuhatus, analüüsiraamistik, majandusliku lähenemise seis ja riikide kokkuvõtted. Lisateavet on võimalik leida aruande täielikust ingliskeelsest versioonist, mis on kättesaadav EKP veebisaidil.