Ettevõtete palga- ja hinnakujunduse uuring viiakse läbi Eesti Panga ja TNS Emori koostöös. Uuringu eesmärk on koguda andmeid selle kohta, kuidas siinsed ettevõtted majandustingimuste muutustele reageerivad ning võrrelda küsitluse teel kogutud andmeid teiste riikide ja varasemate perioodide andmetega. Uuring annab Eesti majanduse arenguväljavaadete hindamise seisukohast olulist infot selle kohta, kuidas meie majandus teiste riikidega võrreldes muutuvate oludega kohaneb, kui paindlik on palgakorraldus Eestis ja milline oli majanduskriisi ajal tehtud tööturureformide majanduslik mõju.
Varasemad samal teemal tehtud uuringud
Eesti Pank on ettevõtete palga- ja hinnakujunduse uuringuid varem läbi viinud kolmel korral aastatel 2005, 2007 ja 2009. Teine ja kolmas küsitlusvoor viidi läbi Euroopa Keskpanga ja Euroopa rahvuslike keskpankade vahelise uurimisvõrgustiku Wage Dynamics Network raames ning sarnaseid küsitlusi korraldati samaaegselt paljudes Euroopa Liidu liikmesriikides. Aastatel 2007-2008 läbi viidud uuringu eesmärk oli koguda andmeid ettevõtete hinna- ja palgakujunduse ning hindade ja palkade omavaheliste seoste kohta ning see hõlmas 16 Euroopa Liidu liikmesriiki. Järgmine küsitlus (Eestis järjekorras kolmas ning teistes EL-i liikmesriikides teine) viidi läbi 2009. aasta suvel 11 liikmesriigis ning selle eesmärk oli saada ülevaade ettevõtete reageerimisest majanduskriisile. Aastatel 2007-2008 läbi viidud küsitluses osales erinevatest EL-i riikidest kokku ligi 15 600 ettevõtet ning 2009. aasta küsitluses 5 700 ettevõtet eri sektoritest (töötlev tööstus, ehitus, kaubandus, teenindus, finantsvahendus, jt).
Uuringu läbiviimine Eestis 2014. aastal
2014. aasta küsitlus on jätk varasematele samateemalistele küsitlustele, seekorda aga osaleb rohkem riike kui eelnevates küsitluslainetes. Eesti ja rahvusvaheliste andmete võrdlust silmas pidades on meie jaoks oluline, et uuringust võtab osa varasemast tunduvalt rohkem Kesk- ja Ida-Euroopa riike. Lisaks osalevad seekordses uuringus Läti ja Soome, kes on eelnevatest küsitluslainetest kõrvale jäänud.
Eestis viiakse ettevõtete palga- ja hinnakujunduse uuring läbi 1.-30. aprillil 2014.
Küsimustiku abil ettevõtte tasandil kogutud teavet töödeldakse turvaliselt ja konfidentsiaalselt. Seda kasutatakse üksnes üldistatult ja anonüümselt ning rangelt ainult uurimiseesmärgil. Uuringu põhjal valminud analüüsid avaldatakse Eesti Panga kodulehel.
Küsitlusele vastamine on vabatahtlik. Hindame Teie koostööd väga ja iga ettevõtte vastused on meie jaoks väärtuslikud, sest need on üks osa Eesti ettevõtluse tervikpildist. Küsitluses osaledes toetate Eesti jaoks tähtsate teemade selgemat lahtimõtestamist ja analüüsimist. Et iga ettevõte on ainulaadne, pole võimalik küsitletavaid ettevõtteid ühegi teisega asendada.
Lisainformatsioon ettevõtete palga- ja hinnakujunduse uuringu kohta
Ettevõtete palga- ja hinnakujunduse uuringute ülevaated
Kolmanda laine uuringu tulemused
Teise laine uuringu tulemused (inglise keeles)
Uuringud
- Leibkondade varade ja kohustuste uuringUuringu eesmärk on koguda teavet leibkondade varade, kohustuste, sissetulekute ja tarbimise kohta.
- UurimisvaldkonnadMakromajandus- ja pangandusmudelite süsteemi arendamine, rahapoliitika uuringud, finantssektori uuringud ning reaalmajandus. Valminud uurimused avaldatakse Eesti Panga toimetiste sarjas.
- Majandusuuringute allosakonna ökonomistidMajandusuuringute allosakonnas töötab seitse ökonomisti ja selle juhataja on Tairi Rõõm.
- KülalisuurijadMajandusuuringute allosakond pakub akadeemilise ja/või keskpanganduse taustaga ökonomistidele võimalust töötada Eesti Pangas külalisuurijana.
- Avatud seminaridSeminaride eesmärk on toetada mõttevahetust keskpanga, akadeemiliste ringkondade ja majanduspoliitikat kujundavate institutsioonide vahel.
- Eesti Panga raamatukoguRohkem kui 7000 majandust ja rahandust käsitlevat, valdavalt ingliskeelset teavikut, täiendatakse pidevalt.
- Eesti Panga teaduspreemiaMõeldud Eesti noorte teadlaste majandusuuringute väärtustamiseks, antakse välja kahes kategoorias: doktori- ja magistritasemel.
- Teadus ja haridusKeskpank toetab nii kodumaist kui ka rahvusvahelist teadustegevust mitmel viisil: külalisuurija ja praktikantide programm, ühiskonverentside korraldamine, osalemine Eesti Majandusteaduse Seltsi ja TÜ/TTÜ doktorikooli tegevustes.
- Eesti Panga ToimetisedEesti Pangas tehtud teadusuuringute aruanded. Toimetiste sihtgrupina nähakse ennekõike majandusteadlasi ja majandusasjatundjaid. Paljudel juhtudel avaldatakse toimetised ainult inglise keeles.
- TeemapaberidPangas tehtud analüüside ja uurimistööde ülevaated. Sihtgrupiks on kõik majandusasjatundjad – teadlased, poliitikakujundajad, ettevõtjad, majandushuvilised.