Eesti Panga avatud seminar. Uurimus "Maksuevasioon ja mõõtmisviga: sissetulekute ökonomeetriline analüüs ühendatud uuringu- ja registriandmete põhjal"

Kuupäev: 
teisipäev, 19. november 2013 - 11:00 kuni 12:30
Liik: 
Seminarid
Asukoht: 
Eesti Panga muuseum, Estonia pst. 11, Tallinn

Kell 11 toimub Eesti Panga muuseumi pressiruumis (Estonia pst 11) avatud seminar, kus Essexi Ülikooli teadur ja doktorant Alari Paulus tutvustab uurimust „Maksuevasioon ja mõõtmisviga: sissetulekute ökonomeetriline analüüs ühendatud uuringu- ja registriandmete põhjal“.
Esitlus toimub eesti keeles ja osavõtt on tasuta.

Seminarist osavõtuks palume registreeruda hiljemalt 18. novembril telefonil 6680 758, e-postil eve.magin [at] eestipank.ee või alloleva registreerumisvormi kaudu.

Maksuevasioon ja mõõtmisviga: sissetulekute ökonomeetriline analüüs ühendatud uuringu- ja registriandmete põhjal
Alari Paulus
Sotsiaal- ja Majandusuuringute Instituut, Essexi Ülikool

Uuringus hinnatakse maksuevasiooni tegureid ja ulatust Eestis, keskendudes üksikisiku tulumaksu tasumisele palgatulult. Töös kasutatakse sissetuleku andmeid Eesti Sotsiaaluuringu (ESU) põhjal, mis on ühendatud Maksu-ja Tolliameti registriandmetega. Erinevalt varasematest uuringutest teiste riikide kohta, mis käsitlevad erinevusi samalaadsete andmekogude vahel ainuüksi maksuevasiooni või uuringu mõõtmisveana, vaadeldakse käesolevas töös mõlemaid protsesse ühtses raamistikus. Ökonomeetrilise mudeli hindamisstrateegia eristab era- ja avaliku sektori töötajaid ning põhineb eeldusel, et avalikus sektoris maksuevasioon puudub. Töös leitakse, et maksude vältimine on seotud mitme sotsiaal­demograafilise ja tööturutunnusega, muuhulgas et see on ulatuslikum tulujaotuse alumises ja ülemises osas. Uurimuse kokkuvõttes hinnatakse, et ligi 10-15% palkadest on deklareerimata.