1999. aasta sajakrooniseid saab kontrollida internetis

Eesti Panga kodulehel on võimalik kontrollida, kas ringluses olev 1999. aasta 100-kroonine on defektiga või mitte. Kuna pangatähtede tootja Bundesdruckerei teatas Eesti Pangale 12. jaanuaril 2006 kõigi defektiga rahade seerianumbrid, siis on võimalik pangatähte kontrollida, sisestades internetilehel 1999. aasta sajakroonise teisel küljel leiduva seerianumbri.

Päringu esitaja saab koheselt vastuse, kas tema käes olev raha on defektiga või mitte. Defektiga raha saab vajadusel ümber vahetada kommertspankade kontorites ning vajadusel paluda pangal seda täiendavalt kontrollida ultraviolettlambiga.

Osadel 1999. aasta pangatähtedel puudub ultraviolettkiirguses roheliselt helenduv ristkülik, mida saab kontrollida ainult erivahendi ehk ultraviolettlambiga. Pangatähtedel puuduvat turvaelementi ei ole võimalik palja silmaga näha. Antud pangatähtede puhul ei ole tegemist võltsinguga, vaid kehtiva seadusliku rahaga.

Praegu on kõrvaldamata ja hävitamata 5736 defektiga pangatähte, mis moodustab kõikidest Eestis ringlevatest pangatähtedest 0,008 protsenti. Kokku on kõrvaldatud ja hävitatud üle 80 protsendi sellise defektiga 100-krooniseid. Tõenäosus, et inimene puutub kokku defektse pangatähega, on kaduvväike.

Alates Eesti Panga otsusest 26. oktoobril 2005 moodustada pangatähtede kohapealse ekspertiisi grupp ja teha koostööd Politseiametiga, ei ole selliste 100 krooniste omamine kaasa toonud mingeid uurimistoiminguid ega kriminaalmenetlust. Kui puuduvad turvaelemendiga raha avastatakse kaupluses või teenindusasutuses, siis Eesti seaduste kohaselt tuleb ikkagi teatada politseile, sest kunagi ei saa välistada võltsingute võimalust. Politsei, vajadusel koostöös Eesti Pangaga, lahendab defektsete sajakrooniste juhtumid operatiivselt kohapeal ning sanktsioone keegi pelgama ei pea.

Eesti Pank vabandab kõigi ees nimetatud pangatähtede kasutamisest tekkinud ebamugavuste pärast.