2-eurose mündi kujunduskonkursile saab kavandeid esitada 20. maini

Tähistamaks euro sularaha kasutuselevõtu 10. aastapäeva, kutsub Euroopa Komisjon euroala kodanikke esitama oma kujunduskavand 2-eurosele mälestusmündile. Kõigil Eesti kodanikel on aega esitada oma kavandeid 20. maini.

Uue kujundusega 2-eurone mälestusmünt lastakse ringlusesse 2012. aastal kõikides euroala riikides.

2-eurose mälestusmündi rahvusliku külje kujundamiseks võib esitada oma kavandi Eesti kodanik, kes on või saab 2011. aasta lõpuks 12-aastaseks. Oma kavandi saab üles laadida Euroopa Komisjoni veebilehele 20. maini.

Kutseline žürii valib välja kavandid, mille hulgast selgub võidutöö EL kodanike häälte põhjal. Oma hääle saavad anda Eesti kodanikud alates 6. juunist EK vastaval kodulehel. Võidukavandi järgi vermitud mälestusmündid koos autori initsiaalidega võetakse kasutusele 17 euroriigis, kus eurot kasutavad 330 miljonit inimest. Lisaks saab võitja auhinnaks väärtusliku euro meenemüntide komplekti.

Taustainfo:

Mälestusmündid
Tavaliselt on ringlusse lastavatel euromüntidel kõigis riikides üks külg ühesugune ning teine on rahvuslik külg. Liikmesriigid võivad samuti välja anda ringlusse lastavaid erikujundusega mälestusmünte, et tähistada tähtsündmusi kohalikul või Euroopa tasandil.

Kõik euro mälestusmündid on alati kaheeurosed ning mõeldud kogu euroalal ringlusse laskmiseks, ehkki nad pakuvad sageli suurt huvi ka müntide kollektsionääridele.

Eurot kasutavad riigid on varem välja andnud ühise rahvusliku või riigiküljega mälestusmünte kahel korral - Euroopa Liidu 50. aastapäeva tähistamiseks 2007. aastal ja 10 aasta möödumise tähistamiseks majandus- ja rahaliidu ning euro kui virtuaalse valuuta loomisest 2009. aastal.

Meenemündid
Meenemündid vermitakse väärismetallidest jäädvustamaks suure tähtsusega isikuid ja sündmusi. Meenemündid ei ole mõeldud ringlusse laskmiseks ning need kehtivad seadusliku maksevahendina üksnes need emiteerinud riigis. Meenemüntide müügihind võrdub nende nimiväärtusega või on sellest kõrgem. Meenemüntide kujundus, nimiväärtus, aga ka värv, läbimõõt ja kaal on teistsugused kui tavapärastel käibemüntidel ja mälestusmüntidel.

Mälestus- ja meenemündid on eelkõige mõeldud mälestusesemetena ja kogumisobjektidena.

Euroraha 10. aastapäeva tähistamiseks ringlusesse lastava ühise 2-eurose mündile pühendatud koduleht asub siin.

6. juunist saab anda oma hääle euromündi kujundusele.

Täpsemat infot konkursi kohta saab Euroopa Komisjonist:
Anne Le Tiec
Tipik s.a.
Avenue de Tervueren, 270
1150 Brüssel
Belgia
E-post: contact [at] eurocoin-competition.eu
Tel: +32 2 235 56 35

Lisateave:
Ingrid Mitt
avalike suhete büroo
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post:
ingrid.mitt [at] eestipank.ee