Aktsiisitõusud mõjutasid jaanuari hinnataset

Martin Lindpere, Eesti Panga ökonomist

Statistikaameti andmeil tõusis jaanuaris tarbija ostukorvi maksumus 0,4 protsenti võrreldes mullu detsembriga. Võrreldes aastatagusega oli hinnatase ikkagi 0,7 protsenti madalam.

1. jaanuarist kerkinud alkoholi, tubaka, mootorikütuse ning elektri aktsiisimäärad põhjustasid kuu jooksul osa hüviste (kaubad ja teenused) jaemüügihindade tõusu ning selle mõju tarbija ostukorvi maksumusele oli 0,4 protsenti.

Eesti Panga hinnakujunduse uuringu kohaselt vaatavad ettevõtjad toodete hindasid üle pigem just jaanuaris kui teistes kuudes. Sel aastal jäeti hinnad nõrga nõudluskeskkonna tõttu pigem muutmata. Aktsiisimäärade tõusu kõrvale jättes jäi hinnatase jaanuaris detsembriga võrreldavale tasemele.

Eelmise aasta lõpus soetatud suurte laovarude tõttu jätkub järgnevatel kuudel aktsiisitõusu kandumine jaemüügi hindadesse. Eelkõige kehtib see tubakatoodete, mille hind jäi jaanuaris detsembriga võrreldavale tasemele, ja alkoholi kohta.

Tarbija ostukorvi maksumust vähendasid hooajalised allahindlused. Näiteks riiete ja jalatsite hinnatase langes 3,8 protsenti ning vaba aja kaubad odavnesid 1,1 protsendi võrra. Samas oli hinnalangus väiksem kui 2009. aasta jaanuaris, mil see ulatus võrreldes 2008. aasta detsembriga vastavalt 5 ja 3 protsendini.

Võrreldes kõrgseisuga 2008. aasta oktoobris on Eesti hinnatase praeguseks langenud 1,8 protsenti. Kaubad on selle ajaga odavnenud 2,2 protsenti ja teenused 1,2 protsenti. Lisaks hindade alandamisele on ettevõtted reageerinud nõudluse vähenemisele kulude kokkuhoiuga. Eelmise aasta kolme kvartali seisuga vähenes ettevõtete müügitulu ettevõttestatistikale tuginedes keskeltläbi 23 protsenti. Kulusid kärpisid ettevõtted samal perioodil 20 protsendi võrra ning sealhulgas alanesid tööjõukulud 16 protsenti.

Eesti Panga sügisprognoosi kohaselt langeb ühtlustatud tarbija ostukorvi põhjal mõõdetud hinnatase tänavu 0,4 protsenti.

Lisainfo:
Viljar Rääsk
Avalike suhete büroo
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: viljar.raask [at] epbe.ee