Andres Lipstok avab Kuressaares rahanäituse

Täna, 7. mail kell 16:00 avab Eesti Panga president Andres Lipstok Kuressaare linnuses Saaremaal Eesti raha ajalugu tutvustava rändnäituse "Oma riik, oma raha: Eesti raha ajalugu".

Eesti Vabariigi juubeliaasta raames jätkab mööda Eestit ringiliikumist näitus, mis tutvustab Eesti nelja vääringut - marka, krooni, 1992. aastal kasutusele võetud krooni ja eurot. Raha ajalugu tutvustav näitus on üks osa Eesti Panga kuu tähistamiseks toimuvatest sündmustest. Mai- ja juunikuu jooksul on rändnäitust võimalik näha viies erinevas Eestimaa paigas ja lisaks esitletakse seda ka Läti Ajaloomuuseumis Riias.

"Eesti marga kasutuselevõtuga algas Eesti iseolemine. Raha tugevnemise ja reformide käigus said eestlased teadlikumaks ka iseendast ning praegusest kroonist on kujunenud üks iseseisvuse olulisemaid sümboleid. Raha ajalugu kätkeb endas riigi sündimise ja kujunemise lugu, ta on osa meie majandusarengust. Raha on loomult väga argine asi ja loodan, et nii tagasi- kui ka ettevaade meie rahale pakub laialdast huvi," tutvustab näitust Andres Lipstok.

Kuressaare linnuses avatava näituse puhul on tegemist 21 stendist koosneva väljapanekuga, kus saab ühtlasi näha vitriinides esitletavaid väärtuslikke esemeid, samuti lahendada ristsõnu ja kokku panna puslesid eri ajajärkude rahast. Lisaks on näitusel väljas fotod, millel on jäädvustatud 1928. aastal käibele lastud krooni valmistamine ja käitlemine Eesti Pangas enne ringlusesse laskmist. Näitusel saab tutvuda ka käibel oleva krooni turvaelementidega.

Väljapanek on valminud Eesti Panga ja Eesti raha ajaloo eksperdi Ivar Leimuse koostöös, näituse kujundas Tiit Jürna.

Endiselt saab Eestis käibinud rahasid vaadata Eesti Panga muuseumis, mis on avatud kolmapäevast reedeni kell 12-17 ja laupäeviti kell 11-16.