Laenuraha kallineb edasi

Raoul Lättemäe
Eesti Pank

Eesti eluasemelaenude aluseks olev kuue kuu Euribor on 2005. aasta septembriga võrreldes kasvanud ligi protsendipunkti võrra, ulatudes nüüd üle kolme protsendi. 

Euriborile annab omakorda suuna Euroopa Keskpank, kes on viimase poole aasta jooksul euroala intresse juba kaks korda tõstnud. Kuigi neljapäeval jäeti baasintress muutmata, usuvad finantsturud, et intressitõus Euroopas jätkub. Analüütikute hinnangul ronib kuue kuu Euribor aasta lõpuks 3,8 protsendi kanti. 
Euribori kasv mõjutab Eesti laenude intresse otseselt, sest 82 protsenti meie elanike ja ettevõtete laenudest on Euriboriga seotud. Euribori tõus mõjutab nii olemasolevaid kui ka uusi laene. 
Intresside kasvu mõju laenuturule on seni jäänud võrdlemisi väikeseks, sest sissetulekute kasvu püsides võib tunduda, et igakuine laenumakse eriti ei kasva. Näiteks kui 3,5-protsendilisele laenuintressile lisandub üks protsendipunkt, siis 600 000 krooni suuruse ja 25-aastase laenu kuumakse tõuseb 3000 kroonilt 3300-le. 
Kuid 25 aasta peale kokku tähendab see intressitõus, et pangale tuleb maksta ligi 100 000 krooni rohkem. Sama raha eest saaks juba tubli kasutatud auto.

Uute eluasemelaenude puhul on laenuvõtjad intressitõusu mõju üritanud «vähendada» ka laenutähtaegu pikemaks venitades. Eespool toodud 3000-kroonise kuumakse säilitamiseks tuleks laenutähtaega pikendada kuue aasta võrra ehk 31 aastani. Esmapilgul tundub, et see kompenseeriks intressitõusu. Aga nende lisa-aastate eest tuleb pangale laenuperioodi vältel tagasi maksta pea 115 000 krooni rohkem. 
Euribor ning selle eelkäija - Saksa marga Libor - on viimase kahekümne aasta vältel kõikunud kahest protsendist kümneni ning paari eelneva aasta tase on kindlasti ajaloo üks madalamaid. 
Intressitõusu vastu saab laenaja end kaitsta, fikseerides tähtajaliselt laenuintressi määra.Fikseeritud intressimäär on praegu ujuvast intressimäärast küll pisut kõrgem, kuid samas saab laenuvõtja kindel olla, et kokkulepitud tähtaja vältel tema intress ega kuumakse ei muutu. Euribori ülespoole ronimine sellisel juhul ei häiri.

Avaldatud: 
10.04.2006
Väljaanne: 
Postimees