Laenuvõtjale kahjulik, Eestile vajalik intressitõus

Raoul Lättemäe
 

Euroopa Keskpank otsustas neljapäevasel istungil euroala rahapoliitilisi intressimäärasid taas tõsta. Keskne rahapoliitiline intressimäär tõusis 2,75%-ni.

Kuue kuu Euribor jõudis 3,149%-ni. Alates eelmise aasta sügisest, mil intressimäärasid tõstma hakati, on Euribor kasvanud ligi ühe protsendi võrra. 
Intressimäära tõus, mis laenukliendile võib tunduda kahjulik, on Eestile tegelikult väga vajalik. Viimastel kvartalitel on sisenõudluse kasv olnud väga kiire. Suurenemas on ka inflatsioonisurved. Välistasakaalu paranemine on peatunud. See kõik tekitab õigustatud küsimusi meie majandusarengu jätkusuutlikkuse kohta ning intressimäära tõusuga antav jahutav signaal on kindlasti samm õiges suunas. 
Praegu ei ole intressimäära tõus veel piisavalt selgelt Eesti tarbijateni jõudnud. Elanike kindlustunne aina suureneb ja ka näiteks sõidukite müük on sel kevadel löönud üha uusi rekordeid. Hüppeline hinnatõus kinnisvaraturul eelmise aasta lõpus langes sisuliselt kokku intressimäärade tõusutsükli algusega. Kui kinnisvaraturult võib leida esimesi märke jahtumisest, siis laenamisaktiivsus suundub üha enam tarbimislaenude poole.

Kas see näiline vastuolu - kasvav tarbimispidu tõusvate intressimäärade taustal - tähendab, et laenuintressi määrade tõus Eestit ei mõjuta? Seda see kindlasti ei tähenda. Esialgu võib intressimäära tõusu mõju meile senise väga kiire palgakasvu kõrval tõesti tühine tunduda, eriti kui laenu puhul vaadatakse üksnes kuist laenumakset, mitte kogu laenukulu tervikuna. Eelmisest sügisest kuni praeguseni on Eesti majapidamised maksnud suurenenud intressimäärade tõttu kokku ligi 130 miljonit krooni rohkem kui nad oleksid maksnud ilma intressimäärade kasvuta. Seega hammustab intressimäära tõus, olgugi et esmapilgul märkamatult, meie tarbimisest või säästmisest pikema aja jooksul suure tüki. Intressimäärade edasist kasvu on oodata ka lähiaastatel, samas kui sissetulekute areng ei pruugi nii soodsaks jääda. Ka maailma kogemus näitab, et intressimäära tõusu mõju jõuab ikkagi tarbijateni, seega on põhjust oma tarbimisharjumused kriitiliselt üle vaadata.

Avaldatud: 
09.06.2006
Väljaanne: 
Eesti Päevaleht