Augustis oli hinnatõus viimaste aastate madalaim

Martin Lindpere, Eesti Panga ökonomist

Augustis tõusis Eestis hinnatase 0,1 protsenti, mis on paari viimase aasta üks madalaim kuine hinnakasv. Hinnad muutusid võrreldes möödunud aasta augustiga 11 protsenti.

Augustis jõuab turule värske kodumaine toidukaup, lüües hinnad alla. Käesoleva aasta kehv saak on hindade hooajalist korrapära küll mõjutanud, kuid pole seda siiski rikkunud. Selle aasta augustis odavnes värske köögivili 16 protsenti ning toidule tehtavad kulutused vähenesid 1,2 protsenti.

Toidu sesoonse odavnemise kõrval alanes augustis 5 protsendi võrra ka mootorikütuse hind. Kuises võrdluses on see läbi aja üsnagi märkimisväärne allapoole suunatud hinnakorrektsioon.

Samas võis endiselt täheldada juuli alguses jõustunud aktsiisitõusu kandumist tubaka ja alkoholi hindadesse, mis tõstis üldist hinnataset 0,5 protsendi võrra. Ilma aktsiistõusuta oleks hinnatase augustis langenud 0,4 protsenti.

Jättes kõrvale toidu ja energia, siis jätkas teenuste ja tööstuskaupade hinnatõus oodatult aeglustumist. Kui toiduainete ja energia hinnad muutuvad hüplikult, siis teenuste inflatsioon on inertsem ning selle taandumine toimub järk-järgult. Hinnakasvu aeglustumisele on viimasel ajal hoogu juurde andnud kestvuskaubad, mis odavnesid jaanuarist kuni juulini suuresti tänu soodsale USA dollari kursile 4,1 protsenti. Eelmise aasta samal perioodil oli odavnemine 2,6 protsenti. Dollari kursi alanemine muutis odavamaks eelkõige väljastpoolt Euroopa Liitu imporditava elektroonika. Koduelektroonika odavnes aasta esimesel poolel keskmiselt 14,5 protsenti.

Eesti Pank avaldab oma sügisprognoosi 22. oktoobril.