Eesti kasvutsükkel saab alata peale uut ekspordilainet

Täna, 31. oktoobril Eesti Notarite Koja 15. aastapäevale pühendatud konverentsil esinenud Eesti Panga ökonomisti MARTIN LINDPERE sõnul vajab Eesti hädasti ekspordivõimekuse tõstmist.

Eesti majanduse hetkeseisu ja tulevikuväljavaateid käsitlevas ettekandes rääkis Lindpere, et tõenäoliselt kestab majanduse madalseis kauem siseturule suunatud segmentides ning uus kasvutsükkel saab alata alles peale ekspordikasvu suurenemist. "Seepärast on oluline, et maailma juhtivad majandused ja meie peamised väliskaubanduspartnerid suudaksid oma tavapärase kasvu peagi taastada," rääkis Lindpere.

Lähiaastate sõlmküsimustena tõstis Lindpere esile asjaolu, et kuigi majandusel tuleb hakkama saada senisest vähema laenuressursi abiga, on oluline säilitada konkurentsivõime. "Eesti majandus peab taastuma tugeval laenuvõimendusel põhinenud majanduskasvu perioodist. Majanduslanguses ei tasu näha üksnes ohtusid, pigem tuleb seda võtta kui võimalust," rääkis Lindpere, lisades, et oluline on pessimismi taandumine.

Lindpere sõnul on kasvu taastumise eelduseks ka paindlik tööjõuturg, kus inimesed saaksid kergesti liikuda vähem produktiivsetest valdkondadest suurema tootlikkusega aladele.

"Samuti aitab meie majanduse edule kaasa euro kasutuselevõtt. Euroopa ühisraha vähendaks Eesti majanduse riske ning tõstaks oluliselt meie kasvuvõimekust," rääkis Lindpere, lisades, et sellega seoses tuleb hoolikalt jälgida, et Eesti riigieelarve oleks järgnevatel aastatel ikkagi vähemalt tasakaalus.

Martin Lindpere esitlus avaldatakse Eesti Panga kodulehel.