Eesti majanduse kiire kasv jätkub

Rahandusministeeriumi täna avaldatud majandusprognoos kinnitab Eesti Panga hinnangut, et lähiaastatel Eesti majanduse kiire kasv jätkub. Tarbijahindade kasv püsib mõõdukas, kuid Maastrichti inflatsioonikriteeriumi täitmine on keeruline.

Eesti Panga hinnangul ulatub inflatsioon Eestis tänavu üle nelja protsendi. Majanduskasv jätkub samasuguse tempoga nagu 2005. aastal, ulatudes üle kaheksa protsendi. Eesti Panga presidendi Andres Lipstoki arvates ei ole Eestis hinnastabiilsus ohus ning inflatsioonitase on kiire majanduskasvuga kooskõlas.

Lipstoki sõnul on lähiaastatel oodata sisenõudluse kasvu aeglustumist, mis parandaks ka Eesti ekspordi ja impordi tasakaalu. Kaupade ja teenuste väljavedu peaks toetama meie välispartnerite majanduskasvu kiirenemine. Majanduse konkurentsivõime seisukohalt on oluline, et Eesti ettevõtted jätkaksid tootlikkuse suurendamist, hoides selle kooskõlas palgakasvuga.

"Eesti majanduse usaldusväärsuse tagamine ja tugevdamine eeldab senisest veelgi konservatiivsemat majandus- ja rahapoliitikat. Toetan täielikult rahandusministrit, kes kohtumisel IMFi delegatsiooniga ütles, et olukorras, kus majanduskasv ületab potentsiaali, peaks riigieelarve olema märgatavas ülejäägis nii sellel kui ka järgmisel aastal," rõhutas Lipstok. Keskpanga presidendi sõnul võiks nii tänavu kui ka järgmisel aastal riigieelarve ülejääk olla kaks protsenti SKPst ehk nelja miljardi krooni ringis.

"Rahandusministeeriumi prognoos kinnitab Eesti Panga hinnangut, et Eesti ei jõua lähikuudel Maastrichti kriteeriumi täitmisele palju lähemale. Inflatsioonikriteeriumi praeguse tõlgenduse kohaselt on euro kasutuselevõtuks vajaliku inflatsiooninõude täitmine 2007. aasta keskpaigaks raskendatud," kommenteeris Lipstok.

"Tarbijahindade kasvu tõttu on raskendatud ka Eesti liitumine euroalaga 2008. aastal. Valitsuse ja keskpanga eesmärk on siiski võtta euro kasutusele niipea kui võimalik," lisas Lipstok.

Keskpanga president märkis, et euroalaga liitumine sõltub inflatsioonitasemest riikides, mille inflatsioon on kriteeriumi väärtuse aluseks, ning sellest, milline on inflatsioonikriteeriumi tõlgendus. Eesti Pank avaldab oma sügisprognoosi novembris ja annab siis hinnangu euro kasutuselevõtu edasistele väljavaadetele.