Eesti Panga muuseum korraldab laupäeviti tasuta ringkäike

Eesti Panga muuseum (Estonia pst 11) ootab kõiki huvilisi laupäeviti kell 13 algavatele tasuta ekskursioonidele, kus saab tutvuda muuseumi uuendatud väljapanekuga Eesti raha ajaloost ja keskpangandusest.

Aasta algul taasavatud ning uuendatud sisu ja vormiga Eesti Panga muuseum tervitab huvilisi Eesti Panga kompleksis asuvas kunagise Eestimaa Aadlike Krediidiühingu pangahoone esimesel korrusel. Muuseumi väljapanek on kolmes ruumis - Aadlisaalis, Talupojasaalis ja varakambris.

Muuseumi kaasajastamisega laienes ka kajastatavate teemade ring. Varasemale peamiselt Eesti raha ja Eesti Panga ajaloole keskendunud näitusele on lisandunud raha erinevaid vorme, raha rolli ühiskonnas ja keskpanga tegevust tutvustav osa. Väljapaneku koostamisel on eelkõige mõeldud noortele, kes saavad nii ammutada uusi teadmisi kui ka lahutada meelt erinevate põnevate osalust nõudvate tegevuste kaudu.

Aadlisaalis käsitletakse raha ajalooga seonduvat, ajaloolises varakambris tutvustatakse raha valmistamist, sularaharinglust ja näidatakse Eesti Panga kullakangi aastast 1922. Kulla tagastas 1990ndate algul Eestile Rahvusvaheliste Arvelduste Pank ja selle abil võeti taasiseseisvunud Eestis kasutusele oma raha.

Talupojasaalis saab tutvuda keskpanga tegevusega. Oma teadmisi on võimalik proovile panna finants- ja maksekeskkonda käsitlevates mängudes. Laenamise ja säästmise teemat selgitavad köitval moel multimeediaesitlused. Tutvustatakse ka europangatähtede ja -müntide turvaelemente ning kõigi euroala riikide rahvusliku küljega münte.

Muuseumi teeb ainulaadseks ka tõik, et see uusgooti stiilis hoone, kus muuseum asub, on teine spetsiaalselt pangahooneks püstitatud ehitis Tallinnas ning et renoveerimise käigus on säilinud selle algupärane väljanägemine 1904. aastast. Külastajatele on avatud ka torntrepikoda, mille interjöör on hoone üks kaunimaid.

Avatud on muuseumipood, kus saab vahetada kroone eurodeks, ümber vahetada katkist või rikutud raha ning soetada Eesti Panga meenetooteid.

Muuseumi külastamine ja ekskursioonid on tasuta. Muuseum ja muuseumipood on avatud teisipäevast reedeni kell 12-17 ja laupäeviti kell 11-16. Alates 11. veebruarist toimuvad laupäeviti kell 13 tasuta ekskursioonid kõigile huvilistele. Ekskursiooni pikkus on ligikaudu 1 tund ja 20 minutit.

Lisateave:
Eesti Panga muuseum
Tel: 668 0760
E-post: muuseum [at] eestipank.ee

Hanna Vaga
Avalike suhete allosakond
Eesti Pank
Eurosüsteem
Tel: 668 0959, 50 972 85
E-post: hanna.vaga [at] eestipank.ee
Meediapäringud:
press [at] eestipank.ee