Eesti Panga muuseum läheb aprillist remonti

Eesti Panga muuseum suletakse 1. aprillil muuseumi remondiks ja laiendustöödeks. Seni muuseumis müügil olnud käibe- ja meenemünte, mündivoldikuid ja esitlusvihikuid saab edaspidi osta Eesti Panga e-poe kaudu.

Eesti Panga e-poes müüakse kõiki Eesti Panga meenetooteid, sh käibivaid euromünte. E-pood (www.post.ee/9508) tegutseb Eesti Posti juures ja Eesti Post osutab ka postitusteenust.

Eesti Panga muuseum praegusel kujul suletakse 1. aprillil, et remontida arhitektuurilise väärtusega ruumid. Muuseum laieneb senistest ruumidest ajaloolise Aadlipanga ruumidesse.

Põhjaliku uuenduse läbib ka muuseumi väljapanek, mis keskendub edaspidi enam finantsteemade tutvustamisele. Uuenenud muuseumi eesmärgiks on selgitada tavakodanikele ja koolinoortele köitval moel panganduse ja majanduse toimimist.

Nii lisanduvad uue teemana finantssüsteemi ja rahapoliitikat, raha valmistamist ja käitlemist ning eurosüsteemi, keskpanga tegevust ja euroraha tutvustavad osad.

Kõikide teemadega on võimalik tutvust teha mängude ja osalemist nõudvate tegevuste kaudu. Uues väljapanekus on 24 erinevat interaktiivset mängu, animatsiooni, näitust, heli- ja videolahendust. Lisaks arvutilahendustele on olemas mehaanilised, visuaalsed ja muud lahendused.

Muuseumis on uue väljapaneku raames võimalik jätkuvalt tutvuda Eesti Panga numismaatilise koguga.

Uuenenud muuseum avatakse eeldatavasti käesoleva aasta lõpus või järgmise aasta alguses.

Eeltööd muuseumi uuendamiseks algasid 2008. aastal, projekteerimistööd 2009. aastal. Kolme aasta peale kokku läheb muuseumi renoveerimine, sisustamine ja ekspositsioon maksma 1,28 miljonit eurot. Suur osa kuludest on seotud muinsuskaitse all olevate ruumide renoveerimisega.

Euroopas on üsna tavaline, et keskpanga juures tegutseb hariva ja meelelahutusliku eesmärgiga tasuta muuseum. Sarnased muuseumid tegutsevad näiteks Saksamaa, Soome, Läti, Suurbritannia keskpanga juures.

1992., 1993. ja 1995. aastal emiteeritud 1-krooniseid hõbedase tooniga münte, mis kaotasid kehtivuse 1. juunil 1998 ja mida seni sai vahetada keskpanga muuseumis, saab edaspidi vahetada ümber Eesti Pangas tööpäevadel kell 14-16. Palume eelnevalt ette helistada telefonil 6680 719. Muid krooni pangatähti ja münte saab vahetada kommertspankades.

Lisainfo:
Ingrid Mitt
Avalike suhete büroo
Tel: 668 0965
E-post: ingrid.mitt [at] eestipank.ee