Eesti Panga muuseumis avati Eesti rahareformide näitus

Täna avati Eesti Panga muuseumis näitus "Oma riik, oma raha: rahareformid Eesti Vabariigis". Näituse avas Eesti Panga president ANDRES LIPSTOK.

Näitus annab ülevaate Eesti Vabariigis toimunud rahareformidest ajavahemikus 1919-1992, reformideaegsest majandusolukorrast ning reformide tulemustest, samuti 1933. aasta krooni devalveerimisest.

"Esimene rahareform toimus 1919. aastal, mil võeti kasutusele mark - Eesti esimene oma raha. See tähistab ühtlasi meie iseolemise algust. Praeguse krooni juured on 1928. aastas, mil teise rahareformi tulemusena tuli käibele Eesti kroon. Taasiseseisvunud Eesti üks olulisemaid sündmusi on 1992. aasta rahareform. Vabariigi juubeliaasta ja Eesti Panga kuu raames on heameel juhtida tähelepanu neile olulistele sündmustele Eesti ja Eesti raha ajaloos," rääkis Andres Lipstok.

Näitusel on arutletud vormis "Kui ajalugu läinuks teisiti..." ka alternatiivsete arenguvõimaluste üle, mis võinuks saada teoks teistsuguste otsuste puhul, paralleele on tõmmatud teiste maade valikute ja arenguga. Näituse tekstid on kirjutanud ajaloolane Jaak Valge.

Inimesed on oodatud näitust külastama muuseumi lahtioleku aegadel kolmapäevast reedeni kell 12:00-17:00 ja laupäeviti kell 11:00-16:00. Muuseum asub aadressil Estonia pst 11 ja sissepääs on tasuta. Näitus jääb avatuks 27. septembrini.

Saabuval laupäeval, 14. juunil kell 14-16 on võimalik näitusel kuulata ka ajaloolast Ott Sandrakut, kes räägib kroonidel kujutatud inimestest.