Eesti Panga president Andres Lipstok peab loengu Haapsalus

Eesti Panga president ANDRES LIPSTOK esitleb täna, 24. aprillil kell 11.50 mälestustahvlit Eesti Panga ajaloolisel osakonnahoonel Haapsalus Karja tänaval. Pärast tahvli esitlust peab Lipstok linnavalitsuses algusega kell 12.30 tunniajase loengu, kus keskendub keskpanga värskele majandusprognoosile ja euroalaga liitumise väljavaadetele.

Haapsalu linnavalitsuses peetav loeng on suunatud linnavalitsuse ja volikogu liikmetele ning ettevõtjatele.

Tänavu mais möödub Eesti Panga asutamisest ja keskpanga tegevuse algusest 90 aastat ning selle tähtpäeva puhul on Eesti Pank tähistanud oma kunagised, üle Eesti asunud harukontorid mälestustahvlitega. 1918. aastal loodi Eesti Vabariik ning seejärel, 1919. aastal asutati iseseisva vabariigi keskpank, mis alustas oma tegevust 3. mail 90 aastat tagasi.

Äsjavalminud Haapsalu hoonesse kolis Eesti Pank sisse 1925. aastal, kuna maja ehitamiseks aasta varem laenu võtnud kapumees ei suutnud võlga tasuda. 1931. aastal ostis Eesti Pank võlgade katteks müüki pandud hoone oksjonilt, ostis samal aastal ka kõrvalkrundi, kuhu püstitas juurdeehituse. Keskpanga harukontor oli selles Karja tänav 27 hoones kuni 1940. aastani. Pärast taasiseseisvumist on majas tegutsenud kommertspangad kuni nüüdse SEB harukontorini välja.

Eesti Pangal oli pärast Eesti Vabariigi asutamist kokku 12 kontorit ning tänavu aprillis ja mais esitlevad Eesti Panga juhatuse liikmed mälestustahvleid kunagiste osakondade hoonetel lisaks Haapsalule veel kaheksas linnas: Tartu, Valgas, Võrus, Viljandis, Paides, Pärnus, Kuressaares ja Rakveres. Eesti Panga hoone Narvas hävis sõja ajal ja Petseri maja on jäänud piiri taha. Peahoone Tallinnas, kus asub ka tänapäeval Eesti Pank, tähistati 2007. aastal.