Eesti Pangas avatakse TÕNIS SAADOJA näitus

Reedel, 29. augustil kell 13.00 avab Eesti Panga president ANDRES LIPSTOK keskpanga Kuppelgaleriis (Estonia pst 13) TÕNIS SAADOJA maalinäituse, mis tutvustab kunstniku kolme tuntuma maalisarja töid.

Kuppelgaleriis on esitletud valik Tõnis Saadoja töid tema maalisarjadest "Jääkuubiku sulamine", "Harjutus" ja "Mainstream". "Need sarjad annavad ülevaate Saadoja suundumustest pop-stiilis hüperrealismist 2003. aastast kuni argieluliste protsesside kujutamiseni tänasel päeval. Nii kujutab maalisari "Harjutus" plangu maalimist neljas etapis üksikasjaliku kujundi kirjeldusena, mille alusena kasutab kunstnik halvustavat võrdlust plangumaalijaga," kirjeldab väljapanekut näituse kuraator Eha Komissarov.

20 pildist koosnev maaliseeria "Jääkuubiku sulamine" on esitletud näitusel 16 pildiga. "Kunstniku idee oli pühendada selle sarjaga detailselt palju ruumi, aega ja tööd väga väikse, tühise, aga samas täiesti igapäevase protsessi jälgimiseks ehk millelegi, mida kõik teavad, aga keegi niimoodi näinud ei ole," iseloomustab sarja ideoloogiat näituse kuraator.

Saadoja tuntuim maalisari "Mainstream" pärineb aastaist 2005-2007. "Sarja aluseks on Saadoja olulise eeskuju, 21. sajandi tunnustatuima Saksa maalikunstniku Gerhard Richteri portree, kes oli esimeseks hüperrealistliku maalisuuna viljelejaks Euroopas 1960. aastatel. Saadoja idee oli kaardistada selle sarjaga maalikunstniku kasutuses olev tehniline arsenal. Sarja iga töö erineb oma käsitluslaadilt, koloriidilt ja maalitehnoloogialt, arenedes perfektselt kujutluselt destruktiivsuse suunas," räägib Eha Komissarov.

Tõnis Saadoja on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias maalimise eriala ja ta on University of East London vabade kunstide magister. Ta tegutseb vabakutselise kunstnikuna ja on Eesti Kunstiakadeemias maali eriala õppejõud. Teda on tunnustatud kahe kultuuripreemiaga - 2004. aastal omistati talle Vaal Galerii noore kunstniku preemia ja 2006. aastal Kultuurkapitali aastapreemia.

Näitus jääb Eesti Pangas avatuks kuni novembri lõpuni 2008. Näituse külastamiseks tuleb eelnevalt ette teatada Eesti Panga telefonil 668 0751.