Eesti Pank alustas euro sularaha koolitustega

Eesti Pank korraldab kolmapäeval ja neljapäeval kommertspankadele ja suurematele kaubandusettevõtetele koolitusi euro turvamärkidest ja võltsingutest. Koolitusi viivad läbi Soome Panga, Soome Keskkriminaalpolitsei ja Soome Nordea panga tippeksperdid.

Soome Panga sularaha osakonna allüksuse juhataja Paavo Perttu jagab kogemusi euro ja selle turvaelementide kohta. Soome Keskkriminaalpolitsei ülemkonstaabel Panu Osanen ja sama asutuse ekspert Marja-Leena Mönttinen räägivad eurovõltsingutest. Nordea Pank Oy asedirektor Kirsti Lehtonen õpetab pangatähtede ehtsuse kontrollimist sularahatehingutes. Seminari lõpetuseks kinnistatakse kuuldut praktiliste harjutustega, kus õppematerjaliks on pangatähtede ja võltsingute näidised.

Teisipäeval andsid samad eksperdid põhjaliku koolituse Eesti Panga ja politsei sularaha tippekspertidele.

Kolmapäeval ja neljapäeval toimuvatest koolitustest võtavad osa kommertspankade, suuremate kaubandusettevõtete, teenindusasutuste ja erialaliitude esindajad, kes hakkavad oma asutuse töötajad euro sularaha teemal välja õpetama. Tasuta sularahakoolituse saavad sel nädalal kokku sadakond inimest, kes saavad kaasa edasiseks tööks vajalikud juhendmaterjalid.

Septembris viib Eesti Pank läbi sularahakäitlejate koolitused kõigis maakonnakeskustes üle Eesti. Osalejaile antakse ülevaade euro turvamärkidest ning juhiseid, kuidas võltsinguid ära tunda ja võltsingukahtluse korral käituda. Koolitusprogrammi täpsem ajakava kinnitatakse pärast euro kasutuselevõtu ametlikku otsust ja see avaldatakse euroveebis. Infot selle kohta on kavas edastada kohaliku meedia ja omavalitsuste abiga. Lisaks plaanib Eesti Pank koostöös Euroopa Keskpangaga alustada tänavu sügisel televisioonis ja trükimeedias reklaamikampaaniat, et tutvustada Eesti inimestele euro sularaha turvamärke.

Euro kasutuselevõtu raames toimuva koolitusprogrammi eesmärgiks on tõsta sularahakäitlejate ja avalikkuse teadlikkust euro sularaha kohta, et seeläbi takistada võimalikku valeraha levikut.

Lisainfo:
Ingrid Mitt
Avalike suhete büroo
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post: ingrid.mitt [at] eestipank.ee