Eesti Pank avab rahanäituse Räpinas

Täna, 3. juunil kell 13:00 avab Eesti Panga sularaha- ja turvaosakonna juhataja RAIT ROOSVE Räpina Paberivabrikus Eesti raha ajalugu tutvustava rändnäituse "Eesti raha margast euroni".

Näitus "Eesti raha margast euroni" annab ülevaate Eesti Vabariigis käibinud maksevahenditest alates Eesti Vabariigi loomisest. Eesti mark tähistas Eesti iseolemise algust ning 1928. aastast kuni 1940. aastani oli käibel Eesti kroon. Täna käibiv kroon tuli ringlusse 1992. aastal ning eurole üleminek seisab Eestil veel ees.

Räpina Paberivabrikul on Eesti rahaga oma oluline seos: osa Eesti esimese vääringu, marga rahatähtedest on trükitud Räpina Paberivabrikus toodetud paberile. Üheks selliseks rahatäheks oli Nikolai Triigi kavandi järgi trükitud 1000-margane kassatäht, millest on valminud näituse Räpinasse jõudmise puhuks pusle, mida saab koos muude Eesti rahatähti kujutavate pusledega kohapeal kokku panna. Lisaks on näitusel vaadata fotod 1928. aastal käibele lastud krooni valmistamisest ja käitlemisest Eesti Pangas enne ringlusesse laskmist.

Väljapanek on valminud Eesti Panga ja Eesti raha ajaloo eksperdi Ivar Leimuse koostöös, näituse kujundas Tiit Jürna.

Raha ajalugu tutvustav näitus jätkab mööda Eestit ringiliikumist vabariigi juubeliaasta ja Eesti Panga kuu raames. See on olnud vaadata muuhulgas Läänemaa muuseumis, Rakvere Reaalgümnaasiumis, Kuressaare linnuses ja kuni 21. juunini saab näitust külastada Viljandi Linnaraamatukogus. Juunis jõuab näitus veel Aegviidu Rahvamajja ning Läti Rahvuslikku Ajaloomuuseumisse Riias.

Räpinas on näitusega võimalik tutvuda kuni 21. juulini.