Eesti Pank emiteeris 10-kroonise meenerahatähe

Täna, 20. juunil esitleti Eesti Pangas meenerahatähte, mis on pühendatud Eesti Vabariigi 90. juubeliaastale ning Eesti krooni taaskasutuselevõtu 16. aastapäevale.

Kollektsionääridele mõeldud meenerahatähe kujundamisel on lähtutud nii praegu käibiva kui ka sõjaeelse Eesti kümnekroonise kujundusest. Meenerahatähe esikülg on täpne koopia Günther Reindorffi kujundatud sõjaeelse kümnekroonise esiküljest. Meenerahatähe tagakülg pärineb praeguselt kümnekrooniselt, millel Vladimir Taiger on jäädvustanud Tamme-Lauri tamme. Lisaks on meeneraha tagaküljel Eesti Vabariigi vapp. Meenerahatähtede tiraaž on 30 000.

"Meenerahatähe väljaandmise idee tekkis tänu 1940. aasta 10-kroonise kolmele originaaltrükiplaadile, mis leiti 2000. aastal Eesti Panga varahoidlast riiulialusest peidikust. Tõenäoliselt olid plaadid sinna peidetud pärast Eesti okupeerimist 1940. aastal ja oleks pidanud hävitatama, nagu juhtus 10-krooniste valmis trükitud tiraažiga," rääkis Eesti Panga president Andres Lipstok.

Meenerahatäht koos EV 90. juubeliaasta kujundusega 1-kroonise käibemündiga on müügil esitlusvihikus, mille hind on 200 krooni. Esitlusvihikuid saab osta reedel, 20. juunil alates kell 13 Eesti Panga muuseumist ja alates kolmapäevast, 25. juunist ka SEB kontoritest üle Eesti.

Lisaks müüvad esitlusvihikuid Eesti Ajaloomuuseum Tallinnas ja Eesti Rahva Muuseum Tartus. Esitlusvihikut on võimalik tellida ka posti teel, saates e-kirja aadressil info [at] epbe.ee.

Video meenerahatähe esitlusest (wmv, 10.1 MB)