Eesti Pank esitles Ajutise Valitsuse liikmete büste

Video üritusest (wmv, 46 Mb)
Fotod üritusest

Täna, 14. veebruaril esitleti Eesti Panga Iseseisvussaalis Ajutise Valitsuse liikmete büste, millega tähistati Eesti Vabariigi 90. aastapäeva. Büstide esitlusest võtsid osa Vabariigi President, Riigikogu esimees ja Vabariigi Valitsuse liikmed.

Eesti Panga president Andres Lipstok toonitas oma avasõnavõtus, et keskpanga praegustes hoonetes on toimunud Eesti ajaloo väga olulised sündmused, mille jäädvustamine on keskpangale südameasi. "Möödunud aastal avasime Otto Tiefi valitsuse liikmete fotogalerii endises Maapanga hoones, sel aastal, Eesti Vabariigi 90. aastapäeva puhul esitleme ajaloolises Iseseisvussaalis Eesti Vabariigi esimese valitsuse nelja olulisema liikme - Konstantin Pätsi, Jüri Vilmsi, Jaan Poska ja Juhan Kuke - pronksbüste," rääkis Andres Lipstok. Pronksbüstide autoriteks on skulptorid Isabel Aaso-Zahradnikova ja Ales Zahradnikov. Ülejäänud nelja Ajutise Valitsuse liikme büstid leiavad oma koha keskpanga Iseseisvussaalis järgmisel aastal, kui on Eesti Panga 90. aastapäev.

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves juhtis oma sõnavõtus tähelepanu Ajutise Valitsuse tähendusele: "Meie Ajutise Valitsuse liikmed andsid enesele aru, et nad on ametis just nimelt ajutiselt. Nad olid valmis tegutsema hetkeni, mil aeg küpsetab valmis demokraatlikule riigile kohased lahendused". Vabariigi President tänas Eesti Panka, mis tegeleb järjekindlalt Eesti riiklusele oluliste isikute ja sündmuste jäädvustamise ning nende tutvustamisega rahvale.

Eesti iseseisvuse mõtte arengust rääkis ajaloolane Küllo Arjakas. Vabariigi aastapäevale pühendatud aktus päädis Teaduste Akadeemia Meeskoori kontserdiga dirigent Kuno Arengu juhatamisel.

Fotod tänasest aktusest ja büstide esitlusest pannakse üles nii Eesti Panga kodulehele www.eestipank.info kui ka Eesti 90 kodulehele www.eesti90.ee. Kohapeal büstidega tutvumiseks palume eelnevalt ette helistada telefonil 6680 751.

24. veebruaril 1918 koostas Päästekomitee Iseseisvussaalis oma päevakäsud, mille alusel moodustati tänases keskpanga hoones Eesti Vabariigi esimene valitsus - Ajutine Valitsus. Konstantin Päts oli esimene Eesti riigipea - pea- ja siseminister, Jüri Vilms asepeaminister ja kohtuminister, Jaan Poska välisminister ning Juhan Kukk rahaminister. Juhan Kukk oli ka üks peamisi iseseisvusmanifesti koostajaid ja hilisem Eesti Panga direktor.

Konstantin Päts (23.02.1874-18.01.1956) oli Tallinna abilinnapea, Ajutises Valitsuses Ministrite Nõukogu esimees ning kaubandus- ja siseminister, edaspidi riigihoidja ja Vabariigi President. Päts oli Päästekomitee ja I Riigikogu esimees. Päts suri 1956. aastal Venemaal Buraševos. Pätsi säilmed maeti ümber Metsakalmistule 1990. aastal.

Jüri Vilms (12.03.1889 - arvatavasti 13.04.1918) oli Päästekomitee liige ning Ajutises Valitsuses Ministrite Nõukogu aseesimees ja kohtuminister. Vilms lahkus Saksa okupatsiooni alguses Soome, et korraldada seal Eesti Vabariigi välisdelegatsiooni tööd. Soomes hukkus Jüri Vilms seni väljaselgitamata asjaoludel.

Jaan Poska (24.01.1866-7.03.1920) on olnud Tallinna linnapea, Eestimaa kubermangu komissar ja Ajutise Valitsuse välisminister. Poska oli Nõukogude Venemaaga peetavate rahuläbirääkimiste Eesti delegatsiooni juht ja kirjutas alla Tartu rahulepingule 2. veebruaril 1920. Pärast seda töötas ta advokaadina ja valmistas ette põhiseadust.

Juhan Kukk (13.04.1885-dets 1945) oli Ajutise Valitsuse rahandus- ja riigivarade minister, riigivanem aastail 1922-1923 ning mitme valitsuse koosseisu rahaminister. Ta oli üks Iseseisvusmanifesti teksti koostaja. 1940. aastal Kukk vangistati ja ta suri Venemaal vangilaagris.


Eesti Vabariigi 90. aastapäeva tähistava juubeliaasta eesmärk on tõsta meie kodanike seas austust oma riigi vastu ning julgustada kõiki Eesti elanikke iseseisvast Eestist rõõmu tundma, meie riiki edasi kandma. Eesti Vabariigi juubeliaasta kestab 28. novembrini. Juubeliaasta jooksul on väga oodatud kõigi eestimaalaste omaalgatus meie ühiselt ehitatud riigi sünnipäeva tähistamisel. Infot juubeliaasta sündmuste kohta koondab veebileht www.eesti90.ee.