Eesti Pank on koolitustel tutvustanud euro sularaha 500 inimesele

Eesti Panga igasse maakonda jõudva euro sularaha turvamärkide ja võltsingute koolitussarja kuuel esimesel üritusel on uue rahaga tutvust teinud 510 inimest.

Neljapäeval Tallinnas Rahvusraamatukogus kell 10 algavale koolitusele on registreerunud ligi 300 inimest.

Koolitusel tutvustab Eesti Panga ekspert Priit Rikas euro sularaha, selle kujundust ning turvaelemente. Lisaks selgitab ta, kuidas eristada valeraha õigest. Keskpank jagab infomaterjale sularahakäitlejatele ning annab ülevaate ka eelseisva sularahavahetuse tähtsamatest põhimõtetest ja kuupäevadest.

Rapla kultuurikeskuses 23. septembril toimunud koolitusel osales 80 inimest ja Tallinnas toimunud kahel koolitusel 30. septembril osales kokku 144 inimest. Selle nädala esmaspäeval osales koolitusel Jõgeva kultuurikeskuses 103 inimest, teisipäeval Türi kultuurimajas 106 inimest ja kolmapäeval Rakvere rahvamajas 77 inimest.

Koolitustel on peamiselt küsitud paralleelkäibe perioodi praktiliste aspektide kohta. Samuti on osalejad huvi tundnud euro turvalisuse kohta: milliseid pangatähti kõige sagedamini võltsitakse ning mida tuleks silmas pidada euromüntide õigsuse tuvastamisel.

Sularahakäitlejate koolitussari on suunatud inimestele, kes puutuvad igapäevases töös - väikekaupmehed, müüjad, bussijuhid - kokku sularahaga. Koolitussarja viib Eesti Pank läbi koostöös Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) maakondlike arenduskeskustega kõikides maakondades. Koolitused on osalejatele tasuta ja osalemine toimub eelregistreerimisega.

Igasse maakonda jõudev koolitussari kestab detsembri keskpaigani. Kokku on plaanis korraldada 23 koolitust. Ürituste ajakava leiab Euroveebist.


Taust
Eesti Pank korraldas juuni alguses euro sularaha ja võltsingute tipptasemel koolituse riigis valeraha levikut tõkestavate asutuste spetsialistidele. Lisaks koolitas keskpank kommertspankade ja teiste suuremate sularahakäitlejate (suuremad kauplusteketid, kütuse jaemüüjad jne) esindajaid, et nad saaksid oma ettevõtte teisi töötajaid edasi koolitada. Koolituse läbinud said kaasa edasikoolitamiseks vajalikud materjalid. Selliseid edasikoolitajate koolitusi annab Eesti Pank vastavalt vajadusele ka edaspidigi.

Sularaha tutvustamiseks kõigile Eesti elanikele korraldab Eesti Pank koos Euroopa Keskpangaga sügisel reklaamikampaania, mille käigus tutvustatakse sularaha turvamärke. Kampaania tuleb trükimeedias ja välireklaamina, kuid põhirõhk on televisioonil. Kampaania algab novembri lõpus ja kestab jaanuari keskpaigani. Euro pangatähtede turvamärke tutvustavaid teavitusklippe näeb Euroveebist.

Lisaks saavad kõik majapidamised otsepostitusega infovoldiku, kus selgitatakse sularaha turvamärke.

Eraldi infovoldikuid jagab Eesti Pank vaegnägijatele, et tutvustada neile uut sularaha ja nende turvamärke. Infovoldikute levitamisel on abiks Pimedate Liit.

Sularahaga tutvumiseks saavad inimesed osta alates detsembrist Eesti euromüntide stardikomplekte ja vahetada kroone euro pangatähtede vastu.

Euro kasutuselevõtu raames toimuva koolitusprogrammi eesmärgiks on tõsta sularahakäitlejate ja avalikkuse teadlikkust euro sularaha kohta, et seeläbi takistada võimalikku valeraha levikut.

Lisainfo:
Viljar Rääsk
Avalike suhete büroo
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: viljar.raask [at] eestipank.ee