Eesti Pank kutsub muuseumisse sünnipäevale

Täna täitub Eesti Pangal 95 aastat tegevuse algusest. Tähtpäeva tähistamiseks esitleb pank aastapäevale pühendatud erinäitust ja tervikasja (pealetrükitud postmargiga postkaarti). Pidulik sündmus algab kell 12, kuhu on oodatud kõik huvilised.

Näituse „Eesti Pank 95. Eesti Vabariigi riigipank 1919-1939“ avab Eesti Panga asepresident Madis Müller ja tervikasja esitleb Eesti Posti juhatuse liige Mait Sooaru. Näitust tutvustab keskpanga ajaloo ekspert Märt Karmo. Avatud on ka muuseumi püsinäitus ja pood. Külalistele pakutakse pidupäeva puhul magusat.

Eesti Pank asutati Ajutise Valitsuse otsusega 24. veebruaril 1919. Pank alustas tegevust 3. mail 1919 – pearaamatusse kanti 10 miljonit marka, mille valitsus oli panga põhikapitaliks määranud. Pank tegutses kuni Eesti annekteerimiseni 1940. aastal. Eesti Pank taasalustas tegevust iseseisva Eesti keskpangana 1. jaanuaril 1990. Eesti Pank tähistab 3. maid oma aastapäevana.

Panga aastapäevale pühendatud erinäitus räägib Eesti Panga asutamisest ja tegevusest kuni Eesti okupeerimiseni, tutvustab tollaseid võtmeisikuid, majandusarengut ning keskpanga töökeskkonda. Näitus valmis koostöös ajaloolase Jaak Valge ja keskpanga ajaloo eksperdi Märt Karmoga. Näitus jääb Eesti Panga muuseumis avatuks aasta lõpuni. 

Eesti Post annab Eesti Panga 95. aastapäeva puhul välja tervikasja, millel on kujutatud panga hoonetest vanimat – kunagise Aadlipanga hoonet. Keskpank tegutseb kunagise Aadlipanga hoone ruumides alates 1996. aastast ja praegu on hoone algupäraselt taastatud ning avatud kõigile huvilistele muuseumina. Tervikasja tiraaž on 1500 ja selle kujundas kunstnik Indrek Ilves. Tervikasja hind on 87 senti, mis vastab riigisisesele kirjatariifile. Postkaarti on võimalik soetada Eesti Panga muuseumis või valitud postkontorites.

Eesti Panga muuseum on avatud laupäeval kell 11-16 ning teisipäevast reedeni kell 12-17. Sissepääs on tasuta.

Lisateave:

Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post:
ingrid.mitt [at] eestipank.ee
Meediapäringud: press [at] eestipank.ee