Eesti Pank laseb tänasest ringlusse uusi 10-euroseid rahatähti

Alates tänasest väljastab Eesti Pank kommertspankade kaudu ringlusse uuendatud kujunduse ja turvaelementidega 10-euroseid pangatähti.

„Esimesed uued 10-eurosed on pankadele Eesti Pangast täna teele saadetud. Kuni need inimesteni jõuavad, võtab veel natuke aega, sest pankadest peavad rahatähed jõudma sularahaautomaatidesse ja jaekaupmeesteni, miskaudu saavad inimesed need ka oma rahakottidesse,“ rääkis Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve

Ta lisas, et samaaegselt väljastavad euroala keskpangad kuni varude lõppemiseni ka esimese seeria 10-euroseid pangatähti. „See tähendab, et uue seeria 10-eurosed jõuavad ringlusse järk-järgult ja nii esimese kui ka teise seeria rahatähed kehtivad maksevahendina ühtmoodi,“ ütles Roosve.

Küll eemaldatakse esimese seeria 10-euroseid järk-järgult ringlusest ja ühel hetkel kaotavad nad kehtivuse maksevahendina, kuid neid saab keskpangas vahetada tähtajatult. Sellest teavitatakse inimesi aegsasti ette.

Roosve rõhutas, et uue kujunduse ja turvaelementidega rahatäht on seaduslik maksevahend, mille vastuvõtmisest ei tohi kaupmehed keelduda ka siis, kui autentimisvahend või rahakäitlusseade on jäänud veel ajakohastamata. „Kaupmees saab rahatähe ehtsust tuvastada käsitsi, kui ta vaatab või katsub rahatähe turvaelemente,“ ütles Roosve.

Rahatähe ehtsust saab lihtsalt kontrollida nelja peamise turvaelemendi abil: Europe portreed kujutav vesimärk ja hologrammriba, smaragdroheline number ja reljeefsed jooned rahatähe servadel.

Pangatähtede üldine kujundus on sama nagu esimese seeria pangatähtedel, kandes edasi temaatikat „Ajastud ja stiilid“ ning on samades värvitoonides. 10-eurone pangatäht on punane ja kujutab romaani arhitektuuristiili.

Vaata videoklippi 10-eurose kohta

Turvaelemente aitavad tundma õppida põhjalikud interaktiivsed materjalid veebilehel www.uus-euro.eu.

Kõik euroala inimesed, kes vanust üle 18 eluaasta, saavad alates tänasest kuni novembri lõpuni osaleda võistlusel „Selfie uue 10-eurosega“. Vaata täpsemalt siin

Eesti Pank viis septembris läbi seitse sularahakäitlejate koolitust Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas, kus osales 230 kaupmeest ja ettevõtete esindajat.

Juunis saatis Euroopa Keskpank infotrükise 10-eurose turvaelementide tutvustamiseks otsepostina Eesti ettevõtetele üle Eesti. Infotrükis jõudis enam  kui 8000 ettevõtteni.

Koolitusmaterjalid ja infotrükised on leitavad http://www.eestipank.ee/sularaha/uusi-europangatahti-tutvustav-loengusari. Sularahakäitlejate trükiseid jagab Eesti Pank erinevate koostööpartnerite vahendusel ning huvi korral on võimalik trükiseid lisaks tellida Eesti Pangast, milleks palume saata e-kiri aadressil info [at] eestipank.ee. Trükised on soovijaile tasuta.

Lisateave:
Ingrid Mitt
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post: press [at] eestipank.ee