Eesti Pank tähistab mais 90. aastapäeva juubeliüritustega

Eesti Pank korraldab oma sünnipäeva tähistamiseks mais mitmeid loenguid keskpanga ülesannetest ja ekskursioone pangahooneis ning avab muuseumis erinäituse "Eesti Pank 90: esimene aastakümme".

Eesti Pank asutati 1919. aastal Ajutise Valitsuse 24. veebruari otsusega. Regulaarset tegevust alustas Eesti Vabariigi keskpank 3. mail 90 aastat tagasi, kui Eesti Valitsus kandis panga põhikapitaliks riigikassa summadest 10 miljonit marka. Ülevaate keskpanga algusaastatest annab Eesti Panga muuseumis (Estonia pst 11) esitletav erinäitus "Eesti Pank 90: esimene aastakümme", mis avatakse kolmapäeval, 6. mail.

Seoses 90. aastapäevaga on kõik huvilised mais oodatud ekskursioonidele, mis toimuvad igal kolmapäeval ja neljapäeval kell 13. Reedeti algusega kell 13 pakume võimalust kuulata loengut keskpanga ülesannetest. Esimese, 8. mail toimuva loengu teemaks on finantsstabiilsuse hoidmine. Järgneval kolmel reedel on loengu teemaks vastavalt sularaharingluse korraldamine, krooni kattevara haldamine ning Eesti arveldussüsteemide tagamine. Umbes pool tundi kestvale loengule järgneb ekskursioon Eesti Panga hoonetes.

Lisaks on mais igal kolmapäeval, neljapäeval ja reedel kell 12-17 külalistele avatud keskpanga peahoone kuppelgalerii, kus on võimalik kuni 15. maini tutvuda Kaido Ole loomingut tutvustava maalinäitusega ja alates 20. maist Siim-Tanel Annuse Eesti Panga 90. aastapäevale pühendatud rahateemalise näitusega.

Eesti Panga juubeli puhul esitlevad panga president Andres Lipstok ning asepresidendid Rein Minka ja Märten Ross üheksas Eesti linnas ajaloolistele keskpanga osakonna hoonetele paigutatud mälestustahvleid. Lisaks mälestustahvli esitlemisele peavad keskpanga juhid igas linnas ka loengu Eesti majanduse olukorrast ja euroalaga liitumise väljavaadetest. Eeloleva nädala kolmapäeval ja neljapäeval esitlevad asepresidendid mälestustahvleid Kuressaares, Pärnus ja Viljandis. Aprillis esitleti mälestustahvleid Tartu, Valga, Võru, Paide, Rakvere ja Haapsalu osakonna hoonetel.

Keskpanga külastamiseks tuleb siseneda külaliste pääslast Estonia pst 11. Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument, sissepääs on tasuta.

Näitust "Eesti Pank 90: esimene aastakümme" saab külastada muuseumi lahtioleku aegadel kolmapäevast reedeni kell 12-17 ja laupäeviti kell 11-16. Sissepääs on tasuta.

Maikuus toimuvate sündmuste kava on avaldatud ka Eesti Panga kodulehel.