Eestis ei toimu eurorahale üleminek enne 2006. aastat

Täna toimunud euroraha konverentsil tõdeti, et euroala laienemine on tervitatav, kuid euro kasutuselevõtu ajagraafik sõltub riikide majanduste eripäradest. Eesti Panga hinnangul läheb Eestis euro kasutuselevõtuni veel vähemalt kolm aastat.

Prantsuse ja Saksa suursaatkondade ning Eesti Panga ühisüritusena toimunud konverentsil ütles Euroopa Keskpanga rahvamajanduse peadirektoraadi juhataja Gert-Jan Hogeweg, et hoolimata tõsistest majandusšokkidest on euroala suutnud hoida inflatsiooni stabiilsena. "Stabiilsena püsinud tarbijahinnad on ka tõestuseks, et euro kasutuselevõtt ei soodustanud hinnatõusu" ütles oma ettekandes europiirkonna hinnaarengutele keskendunud Hogeweg.

Eesti Panga president Vahur Kraft tutvustas konverentsil Eesti samme Euroopa Majandus- ja Rahaliiduga (EMU) liitumisel. "Majanduslike kriteeriumite, ehk Maastrichti kriteeriumite täitmine on vaid üks tahk ühinemisprotsessist euroga. Väga oluline töö on vaja teha tehniliste ning isegi psühholoogiliste küsimuste lahendamiseks, et üleminek ühisrahale oleks võimalikult valutu ning majandusele tulutoov," rääkis Kraft. Eesti Panga president rõhutas oma esinemises, et Eesti on tõenäoliselt aastal 2006 tehniliselt valmis euro kasutuselevõtuks.

Konverents oli pühendatud 40 aasta möödumisele Elysée lepingu ehk koostöölepingu sõlmimisest Saksamaa ja Prantsusmaa vahel. Mõlema riigi välisesindused koos kohalike partneritega tähistavad lepingu sõlmimist üritusega eri riikides.

Konverentsi materjale saab lugeda Eesti Panga koduleheküljelt.