Esimese päevaga müüsid pangad ligi 65 000 Eesti euromüntide stardikomplekti

Kommertspangad olid kella 16 seisuga müünud esimesel müügipäeval suurusjärgus 65 000 Eesti euromüntide stardikomplekti.

Kõiki käibeletulevaid Eesti euromünte sisaldavaid stardikomplekte müüvad kommertspangad ja Eesti Posti kontorid. Eesti Posti esimese päeva müüginumbrid selguvad neljapäeva hommikuks.

Keskpank laseb müüki 600 000 euromüntide stardikomplekti arvestusega, et jaguks üks komplekt iga majapidamise kohta. Ligi 450 000 komplekti on pangakontorites ja Eesti Posti kontorites müügis 1. detsembrist, ülejäänud osa jõuab müüki detsembri keskpaigast. Kui esimeste päevade ostuhuvi osutub väga suureks, siis on keskpank valmis juurde tellima stardikomplekte detsembri tarvis.

Stardikomplektid on mõeldud Eesti elanikele uute euromüntidega tutvumiseks ja samuti selleks, et oleks võimalik juba 1. jaanuarist sooritada oste euro sularahaga. Alates 1. jaanuarist saab Eesti euromünte rahavahetuse käigus pangakontoritest või vahetusrahana ostu sooritades. Seetõttu kaotab stardikomplekt uuest aastast oma algse eesmärgi kui Eesti euromüntidega tutvumisvahend.

Nii stardikomplektid kui ka detsembris toimuv euro pangatähtede vahetus on ette nähtud füüsilistele isikutele.

Euromüntide stardikomplekt maksab 200 krooni ja korraga saavad elanikud osta kuni viis komplekti.

Stardikomplektis on 42 euromünti koguväärtusega 12,79 eurot. Komplekti on lisatud turvažetoon, et kinnitada stardikomplekti autentsust.

Stardikomplektid tootis Eesti Pangale Soome Rahapaja Oy. Stardikomplektide valmimist kaasrahastab Euroopa Komisjon.

Stardikomplektides sisalduvad Eesti euromündid hakkavad seadusliku maksevahendina kehtima 2011. aasta 1. jaanuarist, mil eurost saab Eesti ametlik maksevahend.

Euromüntide stardikomplektis on järgmised euromündid: seitse 1-sendist, kuus 2-, 5-, 10- ja 20-sendist, viis 50-sendist ning neli 1-eurost ja kaks 2-eurost.

Euromüntide stardikomplekti esikülje fotot vaata siit, tagakülje fotot siit ja turvažetooni fotot siit.

Lisainfo:
Viljar Rääsk
Avalike suhete büroo
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post: viljar.raask [at] eestipank.ee