Eurosüsteem tutvustab uut 10-eurost pangatähte 2014. aastal koos partnerlusprogrammiga

Eurosüsteem avalikustab teise seeria 10-eurose pangatähe kujunduse 13. jaanuaril 2014; uus pangatäht lastakse ringlusse sama aasta jooksul.

Uue pangatähe tutvustamise hõlbustamiseks on loodud eurosüsteemi partnerlusprogramm sularahakäitluses kasutatavate seadmete tootjatele ja tarnijatele ning klientidele ja kasutajatele.

Täna Brüsselis toimunud seminaril käivitasid eurosüsteemi moodustavad Euroopa Keskpank (EKP) ja euroala riikide keskpangad partnerlusprogrammi, et aidata sularahakäitluses kasutatavate seadmete tootjatel ja tarnijatel, klientidel, sularahatöötluses kasutatavate seadmete ja autentimisseadmete kasutajatel ning teistel huvitatud pooltel teha ettevalmistusi uue 10-eurose pangatähe kasutuselevõtuks. Eurosüsteem avalikustab teise seeria 10-eurose pangatähe kujunduse 13. jaanuaril 2014; uus pangatäht lastakse ringlusse sama aasta jooksul.

Euroopa Keskpanga pangatähtede direktoraadi direktor Ton Roos kinnitas seminaril, et EKP ja euroala riikide keskpangad soovivad teha tihedat koostööd sularahakäitluses kasutatavate seadmete tootjate, tarnijate, käitajate ja omanikega, et aidata neil ajakohastada oma seadmed uue 10-eurose kasutuselevõtuks 2014. aastal.

Partnerlusprogrammi raames teeb eurosüsteem järgmist:

pakub partneritele vahendeid ja materjale, et aidata valmistuda uute pangatähtede kasutuselevõtuks;

teavitab võimalikult laialdaselt vajadusest valmistada sularahatöötluses kasutatavad seadmed ja autentimisseadmed ette uute pangatähtede kasutuselevõtuks; ning

hakkab 2014. aasta juuni lõpus levitama uusi pangatähti tutvustavaid trükiseid kõigi euroala riikide ettevõtetele, et sularahakäitlejatel oleks võimalik aegsasti valmistuda uute pangatähtede ringlusselaskmiseks.

Sularahatöötluses kasutatavate seadmete ja autentimisseadmete kasutajad peaksid ühendust võtma seadmete tootjate või tarnijatega, et seadmed uue 10-eurose pangatähe kasutuselevõtuks ajakohastada. Uute seadmete hankimisel tuleks tarnijalt saada kinnitus, et nende ajakohastamine uute pangatähtede aktsepteerimiseks on võimalik. Uut 5-eurost pangatähte aktsepteerivate sularahatöötluses kasutatavate seadmete ja autentimisseadmete loetelu on kättesaadav EKP veebilehel. 2014. aasta alguses lisandub loetelule teave uut 10-eurost pangatähte aktsepteerivate seadmete kohta.

Uut 10-eurost pangatähte tutvustatakse lähemalt veebilehe www.uus-euro.eu rubriigis „Partnerid”, kust saab ka teavet sularahatöötluses kasutatavate seadmete ajakohastamise ning uute pangatähtedega seonduva katsetamise kohta.

Meediakanalite küsimustele vastab Elodie Lafitte Nowodazkij (tel +49 69 1344 7390).

Euroopa Keskpank
Avalike suhete ja keeleteenuste peadirektoraat
Kaiserstrasse 29, D-60311 Frankfurt am Main
Tel.: +49 69 1344 7455
E-post: info [at] ecb.europa.eu | http://www.ecb.europa.eu
Taasesitus on lubatud, kui viidatakse algallikale.