Eurosüsteem võtab kasutusele teise seeria 5-eurose pangatähe

Täna lasti euroala riikides ringlusse esimene teise seeria pangatäht, milleks on 5-eurone.

Selle sündmuse tähistamiseks korraldas Slovakkia keskpanga president Jozef Makúch piduliku ürituse Slovakkia pealinnas Bratislavas, kus toimus ka EKP nõukogu istung. Üritusel osalenud nn europõlvkonna lapsed ehk need, kes on üles kasvanud euro ajal, andsid EKP nõukogu liikmetele üle läbipaistvad tähed, mille sees on uus 5-eurone pangatäht. EKP president Mario Draghi kinkis igale lapsele oma allkirjaga uue 5-eurose pangatähe.

Teise seeria 5-eurose pangatähe tootmisel rakendatakse uusimat tehnoloogiat, sest esimese seeria ringlusse laskmisest on möödunud juba rohkem kui kümme aastat. Uuel 5-eurosel kasutatakse uusi ja tõhustatud turvaelemente. Vesimärgile ja hologrammile on lisatud Kreeka mütoloogiast tuntud Europe portree. Europe on ühtlasi pangatähtede teise seeria tunnusjooneks. Silma torkab smaragdroheline number, mis muudab pangatähte kallutades värvi smaragdrohelisest tumesiniseks ning millel on näha üles ja alla liikuv valgusefekt. Lühikesed reljeefsed jooned pangatähe vasakul ja paremal serval aitavad eriti vaegnägijatel pangatähte kergemini ära tunda. Kõik turvaelemendid paiknevad uue pangatähe esiküljel ja neid saab hõlpsasti kontrollida – piisab, kui pangatähte katsuda, vaadata ja kallutada. Samad turvaelemendid on plaanis lisada kõigile teise seeria pangatähtedele. Seeria ülejäänud pangatähed võetakse kasutusele järgnevatel aastatel ja esimene neist on nimiväärtusega 10 eurot.  

EKP veebilehel ja aadressil www.uus-euro.eu saab vaadata toimunud ürituse pilte ja televisiooni videomaterjali ning seal on ka täpsem teave uue pangatähe kohta, näiteks mitu turvaelemente kirjeldavat videot. Lisaks on mõlemal veebilehel Euroopa Liidu 22 keeles nii veebi- kui ka nutitelefoni interaktiivne rakendus „Euro Cash Academy”, mille abil saab tutvuda uue 5-eurose pangatähe ja ka teiste nimiväärtustega.

Euroopa Keskpank
Avalike suhete ja keeleteenuste peadirektoraat, pressi- ja infoosakond
Kaiserstrasse 29, D-60311 Frankfurt am Main
Tel.: +49 69 1344 7455, faks: +49 69 1344 7404
http://www.ecb.europa.eu
Taasesitus on lubatud, kui viidatakse algallikale