Fitch alandas Eesti riigireitingut ühe astme võrra

Kolmapäeval, 8. aprillil alandas reitinguagentuur Fitch Eesti riigireitingut ühe astme võrra seniselt tasemelt A- tasemele BBB+, reitingu väljavaade jäi edasi negatiivseks.

"Fitchi otsus peegeldab muutunud riskihinnanguid maailmas ja regioonis. Agentuur toob Eesti reitingut toetavana esile eelmise aasta lõpus üheksa protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP) ulatunud riigireserve, madalat riigivõla taset ja paranenud majanduse tasakaalu, sealhulgas vähenevat jooksevkonto puudujääki. Samas märgib Fitch, et haavatavuste vähenemisega kaasnevad kinnisvarahindade langus ning suurenenud tööpuudus avaldavad survet Eesti reaalmajandusele," ütles Eesti Panga asepresident Märten Ross.

Rossi sõnul kinnitab kiire kohanemine tööturul ja inflatsiooni alanemine, et Eesti majandus on olnud väga paindlik praeguses väliskeskkonnas. Samuti jätkub Eesti jooksevkonto tasakaalustumine, sest esialgsetel andmetel oli jaanuaris kaupade ja teenuste eksport suurem kui import.

"Olukord, kus agentuur väljendab kahtlust Eesti eelarvepoliitika jätkusuutlikkuse ja eelarvepuudujäägi suhtes, kinnitab täiendavalt tugeva fiskaalpoliitika olulisust. Eesti usaldusväärsuse, aga ka eurole ülemineku võimaluse kindlustamiseks tuleb langetada vajalikke otsuseid ja hoida tänavu eelarvedefitsiit allapoole kolme protsendi taset SKP-st, " märkis Ross.

Viimati andis Fitch Eesti riigireitingule hinnangu mullu oktoobris, kui langetas seda ühe pügala võrra. Reitinguagentuur Standard & Poor's kinnitas mullu oktoobris Eesti reitingu tasemel A negatiivne ja reitinguagentuur Moody's kinnitas mullu septembris Eesti riigireitingu tasemel A1 stabiilne.

Fitchi pressiteate eestikeelne tõlge avaldatakse Eesti Panga kodulehel.