Hinnad langesid võrreldes aastatagusega

Martin Lindpere, Eesti Panga ökonomist

Tarbija ostukorvi maksumus statistikaameti andmetel mais ei muutunud ning oli eelneva aasta sama kuuga võrreldes 0,3 protsenti madalam.

Majandusaktiivsuse alanemisega kaasnenud nõudluse langus on vähendanud eelkõige ettevõtete kasumeid ning on jõudnud väiksemal määral ka palkadesse. Esimeses kvartalis õnnestus ettevõtetel varusid vähendada ligikaudu kümnendiku võrra.

Ettevõtted on kärpinud küll kulusid, kuid pole muutnud kaubanduslikku juurdehindlust (marginaali). Nii oli statistikaameti andmetel esimeses kvartalis kaubandusettevõtete juurdehindlus 19 protsenti, olles mullusega võrreldes samas suurusjärgus. Kuigi tegevusalade lõikes võib marginaali varieeruvus olla suur, oli jaekaubanduses juurdehindlus keskeltläbi koguni 24 protsenti ja see ei ole võrreldes kiire kasvu aastatega muutunud.

Ka väliskeskkonnas on inflatsioon taltunud. Esialgse hinnangu kohaselt jäid hinnad euroalal aasta võrdluses samaks. Samas pole pikemale ajahorisondile ettevaatavates inflatsiooniootustes suuremaid muutuseid.

Nafta hind on taas tõusuteele pöördunud, tuues kaasa mootorikütuse hinnatõusu. Mais jätkus toiduainete ja eluasemega seotud kulude hindade langus.

Mai inflatsioon on kooskõlas Eesti Panga inflatsiooniprognoosiga, mille kohaselt kujuneb aastakeskmiseks hinnalanguseks käesoleval aastal 0,5 protsenti.