Hinnalangus Eestis jätkub

Martin Lindpere, Eesti Panga ökonomist

Veebruaris odavnes tarbija ostukorv Eesti Statistikaameti andmetel 0,3 protsendi võrra. Võrreldes möödunud aasta veebruariga on hinnatase 3,4 protsenti kõrgem. Viimase nelja kuu jooksul on Eesti hinnatase alanenud 1,5 protsendi võrra.

Majandusaktiivsuse kokkutõmbumisel jätkub surve hindade alanemisele. Nõudlus on nõrk maailma majanduse madalseisu tõttu ja see on alla toonud paljude toormete ning mitmete kaubagruppide hinnad. Maailmamajanduses on palju vabu tootmisressursse viidates hüviste edasisele odavnemisele.

Eesti majanduslangus vähendab nõudlust ja selle tulemusel on korrigeeritud järjest enamate hüviste hindasid. Nii on reageerinud juba paljude teenuste hinnad, nt takso- ja majutusteenused, üür, söömine väljaspool kodu. Samas võtab majanduslanguse jõudmine osade kommunaalteenuste hindadesse rohkem aega. Kui ülejäänud hinnad langevad, siis on ka nende teenuste hindade langus hädavajalik.

Soojusenergia odavnes veebruaris 5 protsenti ja lähiajal alanemise trend jätkub.

Positiivsena tasub kindlasti mainida piimatoodete letihindade odavnemist, mis tuleneb suuresti ülepakkumisest ja kokkuostuhindade alanemisest. Piimatoodete hinnad alanesid aasta teisel kuul peaaegu 2 protsenti. Samas on teravilja- ja lihatooted veel vähe odavnenud, mistõttu on siin oodata suuremat hinnalangust.

Järgmistel kuudel jätkub Eesti hinnataseme alanemise trend.