Inflatsioon aeglustub jätkuvalt

Martin Lindpere, Eesti Panga ökonomist

Detsembris oli Eesti inflatsioon statistikaameti avaldatud tarbijahinnaindeksi järgi 0,1 protsenti, ulatudes aastatagusega võrreldes 3,7 protsendini. Euroala aastane inflatsioon aeglustus detsembris Eurostati esialgsel hinnangul 2,8 protsendini.

Eesti majandus taastus 2011. aastal kiiresti ning inflatsioon reageeris sellele osas ostukorvi komponentides, nagu energia ja toiduained, võrdlemisi jõuliselt. Hinnatõusule aitasid suuresti kaasa hinnamuutused väliskeskkonnas. Samas oli majandustsükli seisu ja tootmissisendite kasutusega suuremas kooskõlas alusinflatsioon, mis oli 2011. aastal keskeltläbi 1,7 protsenti, tõustes detsembris 2,2 protsendini.

2011. aasta esimeses pooles prognoosis Eesti Pank ühtlustatud tarbijahindade inflatsiooniks aasta arvestuses 4,7 protsenti. Tegelikult ulatub ühtlustatud tarbijahindade indeksi tõus pisut üle 5 protsendi, ületades prognoositut eelkõige energia- ja toiduhindade kasvu tõttu. Poole aasta tagune prognoos tugines tulevikutehingutel põhineval ootusel, et Brenti nafta keskmine hind 2011. aastal on 78,3 eurot, mis jäi aga tegelikule hinnale ligikaudu 3 protsendiga alla.

Ühtlustatud tarbijahindade inflatsioon aeglustub ka 2012. aasta jooksul ja on Eesti Panga detsembris avaldatud prognoosi kohaselt aasta keskmisena 2,8 protsenti. Jaanuaris võib inflatsiooni aeglustumine ajutiselt katkeda, kuna aasta alguses toimub mitu hinnatõusu. Inflatsiooni kiirendab eelkõige elektri, maagaasi ja soojusenergia kallinemine, mida tasakaalustavad hooajalised allahindlused ning loodetavasti ka Tallinna müügimaksu kadumise mõju.

Lisateave:
Ingrid Mitt
Eesti Pank
Avalike suhete allosakond
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post:
ingrid.mitt [at] eestipank.ee